لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

برادسکی: رای شورای حقوق‌بشر زمینه پیگرد قضایی رهبران جمهوری اسلامی را فراهم می‌کند


جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری سازمان غیردولتی «اتحاد علیه یک ایران هسته‌‌ای»
جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری سازمان غیردولتی «اتحاد علیه یک ایران هسته‌‌ای»

جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» می‌گوید که رای شورای حقوق بشر سازمان ملل زمینه مستندسازی جنایات و پیگرد رهبران جمهوری اسلامی را فراهم می‌کند.

مدیر سیاست‌گذاری سازمان غیردولتی «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» که در آمریکا مستقر است، درباره اهمیت اقدام تازه سازمان ملل برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «این بی‌سابقه است که شورای حقوق بشر سازمان ملل همزمان با تشکیل یک جلسه ویژه درباره ایران، مکانیسم تحقیق ویژه برای بررسی تخلفات در داخل کشور را نیز ایجاد کند.»

به گفته برادسکی: «این یک گام تاریخی، اما ناکامل است. (تشکیل این کمیته) زمینه مستندسازی برای پاسخگو کردن رهبران و نیروهای امنیتی ایران به خاطر جنایاتشان علیه مردم ایران را در پیگردهای آتی فراهم خواهد کرد.»

نماینده جمهوری اسلامی ایران در جلسه روز پنجشنبه سازمان ملل بر خلاف اظهارات مادر کیان پیرفلک که گفت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی این کودک ۹ ساله ایذه‌ای را کشتند و پدرش را نیز مجروح کردند، مدعی شد که «تروریست‌ها» او را کشتند.

جیسون برادسکی درباره اظهارات نمایندگان جمهوری اسلامی گفت: «نماینده جمهوری اسلامی در سخنرانی خود وارد کار انتشار اطلاعات نادرست شد. او به دنبال انکار و انحراف بود، کاری که رژیم ایران در مجامع بین‌المللی انجام می‌دهد.»

برادسکی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر او حکومت ایران با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل همکاری خواهد کرد یا خیر گفت: «جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای خنثی کردن این تحقیقات انجام خواهد داد و در نتیجه چنین تلاش‌هایی، منزوی‌تر خواهد شد. اما مردم ایران، ایرانیان خارج از کشور، جامعه مدنی و جامعه بین‌المللی با این تحقیقات همکاری خواهند کرد و این امری است که اهمیت دارد.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر در ایران رای داد.

در جلسه روز پنجشنبه، پاکستان، ونزوئلا، ارمنستان، چین، کوبا و اریتره به قطعنامه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب رای منفی دادند.

برادسکی درباره ترکیب این کشورها گفت: «دیدن ترکیبی از کشورهایی که به این قطعنامه رای مخالف دادند، تعجب آور نبود چرا که عمدتاً کشورهایی هستند که پیوندهای ایدئولوژیک و اقتصادی با جمهوری اسلامی دارند.»

کشورهای آرژانتین، بنین، جمهوری چک، فنلاند، فرانسه، گابون، گامبیا، آلمان، هندوراس، ژاپن، لیبی، لیتوانی، لوکزامبورگ، جزایر مارشال، مکزیک، مونته‌نگرو، نپال، هلند، پاراگوئه، لهستان، جمهوری کره، سومالی، اوکراین، بریتانیا و آمریکا به این قطعنامه رای مثبت دادند درحالیکه بولیوی، برزیل، کامرون ساحل عاج،‌ نامیبیا، موریتانی، مالزی، مالاوی، قزاقستان، اندونزی، هند، قطر، سنگال، سودان، امارات متحده عربی و ازبکستان به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

این نخستین‌باری از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی تاکنون است که کمیته‌ای این چنینی برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران تشکیل می‌شود.

به گفته سازمان‌ حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ، در حدود ۶۰ روز اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد و ادامه دارد، دست‌کم ۴۱۶ نفر از جمله ۵۱ کودک و ۲۷ زن در جریان سرکوب‌ها کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG