لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

واکنش آمریکا به رای شورای حقوق بشر: بی‌شک همگی به وخامت اوضاع در ایران پی برده‌اند


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه از رای مثبت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب معترضان در ایران، استقبال کرد.

آنتونی بلینکن با صدور بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب هزاران معترض ایرانی به ویژه زنان و کودکان، واکنش مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان مسالمت‌جو از جمله در روز ١٩ نوامبر در مهاباد، بازداشت فله‌ای روزنامه‌نگاران، و همچنین استفاده از حکم اعدام علیه معترضان را نیز مورد توجه قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده ضمن تاکید بر تداوم حمایت از معترضان، مجددا از دولت ایران خواسته به سرکوب خشونت‌آمیز آنها پایان دهد و استفاده از خشونت علیه زنان و دختران را متوقف کند.

این بیانیه تصریح می‌کند که نتیجه جلسه روز پنجشنبه شورای حقوق بشر «شکی باقی نمی‌گذارد» که اعضای این شورا به وخامت اوضاع در ایران پی برده‌اند و ماموریت کمیته حقیقت‌یاب کمک به شناسایی و مستندسازی اقدامات سرکوبگرانه علیه معترضان در ایران است.

در ادامه این بیانیه به اهمیت برکناری جمهوری اسلامی ایران از نهادهای بین‌المللی مرتبط با حفاظت و ترویج حقوق بشر زنان، به تلاش ایالات متحده در راستای سخنان اخیر کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری، درباره حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل نیز اشاره شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود افزوده است «که ایالات متحده مشتاقانه منتظر بهره‌مندی ایرانیان از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر است.»

نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی سرکوب اعتراضات در ایران روز پنجشنبه درحالی برگزار شد که در سی‌وپنجمین نشست ویژه این شورا کشورهای عضو اقدام به رای‌گیری برای تشکیل کمیته حقیقت‌‌یاب در خصوص اعتراضات ایران کردند که این رای‌گیری با ۲۵ رای مثبت، شش رای منفی و ۱۶ رای ممتنع، انجام شد.

XS
SM
MD
LG