لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

استقبال آمریکا از تصمیم مخالفان سوریه برای شرکت در مذاکرات صلح


جان کری وزیر خارجه آمریکا با استقبال از تصمیم ائتلاف ملی سوریه گفت رای گیری روز شنبه مسیری را تعیین کرده که به آینده بهتری برای مردم سوریه منجر خواهد شد.

آمریکا از تصمیم ائتلاف ملی سوریه برای شرکت در گفت وگوهای صلح بین المللی استقبال کرد. بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، روز یکشنبه گفت قصد کناره گیری از قدرت را ندارد و این مساله ای نیست که قابل گفتگو باشد.

ائتلاف ملی سوریه- اصلی ترین گروه مخالفان دولت بشار اسد-که از حمایت غرب برخوردار است روز شنبه، با اکثریت آرا تصمیم به شرکت در کنفرانس صلح سوریه موسوم به ژنو ۲ گرفت. این کنفرانس قرار است روز بیست و دوم ماه جاری، ژانویه در سوئیس برگزار شود.

منظر اکبیک، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه گفت، بشار اسد نمی خواهد از قدرت کناره گیری کند و هدف او از شرکت در ژنو ۲ ادامه همان سیاستی است که تا کنون در جنگ داخلی اجرا کرده است

جان کری وزیر امور خارجه ضمن استقبال از تصمیم ائتلاف ملی سوریه گفت رای گیری روز شنبه مسیری را تعیین کرده است که نهایتا به آینده بهتری برای مردم سوریه منجر خواهد شد.

با این حال ، رهبران ائتلاف ملی سوریه می گویند شرکت در کنفرانس صلح ژنو ۲ به معنی فراموش کردن کشتار مردم سوریه نخواهد بود.

رئیس ائتلاف ملی سوریه پس از رای گیری روز شنبه گفت تنها برای «زنده نگاه داشتن یاد افرادی که در راه دمکراسی و آزادی جان باختند» در این کنفرانس شرکت می کنن.

از سوی دیگر به گزارش تلویزیون دولتی سوریه ، بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور در دیدار با نمایندگان کلیسای اسقفی در دمشق گفت ، هرگز نمی تواند روحیه افراط گرایانی چون تکفیری ها و وهابی ها را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس بشار اسد در جریان ملاقات با نمایندگان پارلمان روسیه که در دمشق صورت گرفت گفت قصد کناره گیری از قدرت را ندارد و این مساله ای نیست که بشود بر سر آن گفت و گو کرد.
XS
SM
MD
LG