لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

خاک‌سپاری جان‌باختگان اعتراضات در چند شهر؛ چهلم اسرا پناهی با شعار «جانم فدای ایران» برگزار شد


خاک‌سپاری کمال احمدپور، از کشته‌شدگان اعتراضات در مهاباد، شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱
خاک‌سپاری کمال احمدپور، از کشته‌شدگان اعتراضات در مهاباد، شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱

مراسم خاک‌سپاری چند تن از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات سراسری ایران در شهرهای تهران، مهاباد، بوکان و پیرانشهر روز شنبه با حضور هزاران تن از شهروندان برگزار شد. هم‌زمان در اردبیل، برگزاری مراسم چهلم اسرا پناهی با شعارهای ضدحکومتی همراه بود.

آیین تشییع و خاک‌سپاری حمیدرضا روحی، معترض ۱۹ ساله در تهران که با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد و بنا بر گزارش‌ها مقامات تلاش کردند او را به عنوان «بسیجی» معرفی کنند، روز شنبه ۲۸ آبان برگزار شد.

بنا بر گزارش رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا، پس از کشته شدن حمیدرضا روحی اعتراضات در منطقه شهر زیبا، محل زندگی آقای روحی، شدت گرفت؛ به طوری که به گفته منبع مطلع، پنج‌شنبه شب «در کوچه جنگ بود» و «داخل ساختمان‌ها گاز اشک‌آور می‌انداختند» به طوری که کودکان «تا صبح از فرط استنشاق گاز اشک‌آور استفراغ می‌کردند.»

به گفته این منبع مطلع، حضور «لباس شخصی‌ها و اطلاعاتی‌ها» در محل چشمگیر بود.»

در آیین تشییع و خاک‌سپاری حمیدرضا روحی، حاضران شعار دادند: «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» ، «از خون جوانان وطن لاله دمیده، عدالت کجایی»، و «این گل پرپر شده، فدای میهن شده.»

شعار «عدالت کجایی» در مراسم خاکسپاری حمیدرضا روحی در تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

آقای روحی در اینستاگرام فعال بود و دنبال‌کننده‌های بسیاری داشت. او در پستی نوشته بود «خاک ایران حاصلخیزه، هر چی توش بکاری، دو سه برابر می‌شه؛ حالا هی توش جوون خاک کن.»

پس از کشته شدن او، برخی ویدئوهایش، مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

۱۰ روز پیش از کشته شدن در اعتراضات، حمیدرضا روحی، پیامی به نور پهلوی، دختر شاهزاده رضا پهلوی فرستاده بود که در آن نوشته بود: «نور بر تاریکی پیروز است، ملکه قلب‌ها.»

  • خاک‌سپاری کمال احمدپور در مهاباد

در شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی نیز هزاران نفر در آیین تشییع و خاک‌سپاری کمال احمدپور شرکت کردند.

بنا بر گزارش‌ها، کمال احمدپور از جمله معترضانی است که جمعه ۲۷ آبان با شلیک مأموران سپاه کشته شد.

در این مراسم حاضران پرشمار شعار دادند: «کرد، بلوچ، آذری؛ آزادی برابری»

گروه پرشماری از زنان و مردان مهاباد پس از این مراسم، در یکی از خیابان‌های شهر جمع شدند و با نشستن کف خیابان و دست زدن و پخش سرود به اعتراض ادامه دادند.

همچنین در بوکان، دیگر شهر آذربایجان غربی، خاک‌سپاری یکی از معترضان که نام او «هوا جان‌جان» عنوان شده، برگزار شد و حاضران با سر دادن فریاد «ژن ژیان آزادی»، به کردی شعار دادند: «مادر گریه نکن، عهد می‌بندیم انتقامش را خواهیم گرفت.»

در پیرانشهر نیز، مراسم تشییع و خاک‌سپاری امیر فراست‌شاد، از کشته‌شدگان روز جمعه بر اثر تیراندازی نیروهای جمهوری اسلامی با حضور جمع قابل توجهی از شهروندان که شعار «مرگ بر دیکتاتور» می‌دادند، برگزار شد.

  • چهلم اسرا پناهی؛ «از اردبیل تا تهران، جانم فدای ایران»

روز شنبه مراسم چهلم اسرا پناهی در آرامستان علی‌آباد اردبیل با حضور عده قابل توجهی از مردم و با شعار «مرگ بر دیکتاتور» برگزار شد. در برخی ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از این مراسم، صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.

شماری از معترضان در اردبیل هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن دختری دانش‌آموز در مدرسه شاهد اردبیل که نام او «اسرا پناهی» عنوان شده، تظاهرات کردند و شعار دادند: «از اردبیل تا تهران، جانم فدای ایران» و «کردستان زاهدان چشم و چراغ ایران»

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری، در جریان اعتراضات سراسری ایران طی دو ماه از ۲۶ شهریور تا ۲۶ آبان، ۳۸۱ تن، از جمله ۵۷ کودک کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG