لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

بریتانیا و ایران کاردار غیرمقیم منصوب می کنند


وزیر امور خارجه بریتانیا از توافق تهران و لندن برای تعیین کاردار جدید جهت از سرگیری مناسبات میان دو طرف خبر داده است. روابط دو کشور در سال ٢٠١١ در پی حمله گروه های افراطی به سفارت بریتانیا در تهران قطع شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویلیام هیگ روز سه شنبه ١٦ مهر در مجلس عوام گفت کاردارها غیر مقیم خواهند بود و در کشورهای خود باقی خواهند ماند اما بر کارهای مربوط به بازگشایی سفارتخانه ها در لندن و تهران نظارت خواهند کرد.

این توافق درپی دیدارهای ویلیام هیگ با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، و گفت و گوی تلفنی آنها در روز دوشنبه، صورت می گیرد.

آقای هیگ گفت: «من برای آقای ظریف روشن ساخته ام که ما برای تماس مستقیم و بهبود مناسبات دوجانبه آماده هستیم. بنابراین موافقت کردیم دو کشور کاردارهای غیرمقیم را منصوب کنند. آنها وظیفه خواهند داشت گام هایی به سوی بازگشایی نهایی سفارتخانه ها و نیز گفت و شنود درباره مسائل مورد علاقه دو کشوربردارند.»

هیگ در عین حال یادآور شد که «نباید مشکلات پیش رو را دست کم گرفت.»
وزیر خارجه بریتانیا گفت از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، لحن مناسبات با ایرانیان تغییر کرده است و افزود هر تغییری در تحریم های غرب علیه ایران «تغییر عمده ای» در برنامه های ایران را ایجاب خواهد کرد. با این حال اظهار داشت «ما باید خلوص نیت ایران را کاملا راستی آزمایی کنیم و به این منظور مهم است کانال های ارتباطی مان باز باشد.»

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است مقامات بریتانیا و ایران قبلا درباره تعداد اعضا و شرایط کارمندان محلی سفارتخانه بحث کرده اند و قرار است هفته آینده دوباره در ژنو ملاقات کنند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز سه شنبه تائید کرد که ایران یک کاردار غیرمقیم برای بریتانیا منصوب خواهد کرد. وی گفت به دنبال تصمیم مجلس شورای اسلامی موافقت شد دو کشور از امروز مناسباتی در سطح کاردارهای غیر مقیم داشته باشند.
XS
SM
MD
LG