لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۴

سفارت بريتانيا در تهران اشغال شد


گروهی از دانشجويان دانشگاه‌های تهران بعد از ظهر روز سه شنبه هشتم آذرماه وارد سفارت بريتانيا شده و پس از پايين کشيدن پرچم اين کشور پرچم جمهوری اسلامی ايران را بر سر در اين سفارتخانه نصب کردند.

بنا به گزارش گاردين، دهها دانشجوی تند رو در حمله ای به سفارتخانه بريتانيا، که يادآور اشغال سفارتخانه آمريکا پس از پيروزی انقلاب اسلامی است، پرچم بريتانيا و مدارکی که در ساختمان بود را از پنجره ها به بيرون انداختند.

سفارتخانه بريتانيا تنها دو روز پس از تصويب لايحه تنزل مناسبات دیپلماتیک و اقتصادی با بریتانیا در مجلس شورای اسلامی -- که به گفته ناظران به تلافی تحریم های تنبیهی جدید غرب علیه تهران بر سر برنامه اتمی اش انجام گرفت – به اشغال تندروان اسلامی در آمد.

قانون گذاران ايران با دادن رای به خروج سفیر بریتانیا از ایران در ظرف دوهفته عملا به تنزل سطح روابط ديپلماتيک با بريتانيا که به معنی تائيد کاهش مناسبات اقتصادی با لندن است نيز رای داده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس نيروی انتظامی دولت نتوانست در مقابل اشغال کنندگان مقاومت کند.

گزارش گاردين همچنين خبر از درگيری پليس ضد شورش با حمله کنندگانی می دهد که شعارهايی چون «مرگ بر آمريکا»، «مرگ بر انگليس»، «مرگ بر اسرائيل»، و «ای رهبر آزاده، آماده‌ايم آماده» و ... سر می دادند.

تا اين لحظه خبری از تعداد مصدومين اين درگيری ها منتشر نشده است، و همچنين از آنجا که «دانشجويان» مزبور پس از پايان روز کاری دست به اين اقدام زدند، معلوم نيست چند تن از کارکنان سفارت در داخل ساختمان بوده اند. خبرگزاری فارس گزارش داد که تعدادی از کارکنان سفارت را به نماينده دولت بريتانيا تحويل داده است.

همچنين گزارش شد که باغ قلهک نيز به تصرف تعدادی از «دانشجويان» در آمده است.

يک سخنگوی دولت بريتانيا گفت اين موضوع را همين امروز (سه شنبه) با شرکای بريتانيا در شورای امکنيت در ميان خواهد گذاشت، و احتمالا تا پايان روز در مورد اشغال سفارت دولت بيانيه ای صادر خواهد کرد.

تجمع‌کنندگان تصاويری از قاسم سليمانی فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران و نيز شهيدان شهرياری و عليمحمدی را در دست داشتند.

در اين تجمع، پرچم بريتانيا و اسرائيل همراه با شعار «مرگ بر انگليس» به آتش کشيده شدو اشغال کنندگان خواستار بسته شدن کامل سفارت بريتانيا به عنوان «لانه جاسوسی» شده اند -- شعاری که خاطرات اشغال سفارت آمريکا را تداعی می کند.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، گزارش داد که تجمع «دانشجويان» در مقابل سفارت بريتانيا در سالروز شهادت شهرياری دانشمند هسته‌ای ايران صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG