لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۳

معترضین به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند


معترضین به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند
معترضین به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند

در تهران، معترضین در پاسخ به تحریم های اقتصادی جدید بریتانیا علیه ایران، به سفارت آن کشور حمله کرده اند.

آنها روز سه شنبه اسناد سفارت را بهم ریختند، بطرف آن سنگ انداختند، پنجره ها را شکستند و پرچم ایران را بجای پرچم بریتانیا به اهتزار در آوردند. مهاجمان همچنین تصویر ملکه الیزابت را برداشتند.

در خارج از سفارت، معترضین شعار می دادند «مرگ بر انگلیس.»

هفته پیش، بریتانیا بعنوان بخشی از تحریم های هماهنگ با آمریکا و کانادا معاملات بازرگانی با تمام بانک های ایران، از جمله بانک مرکزی، را قطع کرد. این نخستین بار است که بریتانیا مناسبات با تمام بخش بانکی یک کشور را قطع می کند.

روز دوشنبه، شورای نگهبان قانون اساسی لایحه ای را که مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه برای کاهش روابط دیپلماتیکی و اقتصادی با بریتانیا تصویب کرده بود، تایید کرد.

لایحه به سفیر بریتانیا دستور می دهد ظرف دو هفته خارج شود، و سفارت را زیر نظر یک کاردار باقی می گذارد. مناسبات اقتصادی با لندن نیز به حد اقل کاهش خواهد یافت.

تحریم های جدید بریتانیا، آمریکا و کانادا در پی گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، که می گوید ایران روز تسلیحات اتمی کار می کند، برقرار شد.وزارت امور خارجه بریتانیا به شدت به این تهاجم واکنش نشان داده و آن را غیر قابل قبول خوانده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا با استناد بر قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، دولت ایران را مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در این کشور خوانده و اعلام کرده است که از دولت جمهوری اسلامی انتظار دارد سلامت کارکنان سفارت و امنیت ساختمان ها را تضمین کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله به سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرد که ایالات متحده قویاً این حمله را محکوم کرده و به همراه دولت بریتانیا مراتب خشم خود را ابراز می کند.
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از ایران خواست تعهدات بین المللی خود را محترم شمرده و امنیت سفارت بریتانیا و کارکنان آنرا بطور کامل تضمین کند.

XS
SM
MD
LG