لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

بازداشت دو زن در سقز و پیرانشهر؛ افزایش تعداد بازداشتی‌های کرد به ۴۹۰ نفر در پنج ماه


دو شهروند کرد بازداشت‌شده
دو شهروند کرد بازداشت‌شده

خبرگزاری‌های حقوق بشری از بازداشت دو تن از شهروندان استان کردستان در هفته جاری در سقز و پیرانشهر خبر داده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ماموران امنیتی با مراجعه به منازل خانوادگی شهلا چوپانی و ثریا قیطران بدون ارائه حکم قضائی آنها را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، شهلا چوپانی، شهروند اهل سقز، روز سه‌شنبه ۶ تیرماه، و ثریا قیطران، از اهالی روستای «کانی ملا» از توابع پیرانشهر، روز دوشنبه ۵ تیرماه بازداشت شده‌اند.

دو برادر ثریا قیطران به نام‌های عبدالرحمن قیطران و صدرالدین قیطران نیز روز ۲۱ خردادماه بازداشت شده بودند.

تاکنون درباره اتهامات این شهروندان و محل نگهداری آنها هیچ خبری منتشر نشده است.

بتازگی انجمن حقوق بشر کردستان در گزارشی مفصل به انتشار موارد نقض حقوق بشر در کردستان ایران در پنج ماهه اول سال میلادی جاری پرداخت.

بر پایه این گزارش، همزمان با تداوم رویکرد امنیتی جمهوری اسلامی در قبال کردها و سایر گروه‌های قومی و مذهبی در ایران، دستکم ۱۴۰ شهروند کرد از جریان اعتراضات سراسری کشته شده‌اند.

انجمن حقوق بشر کردستان زمان کشته‌ شدن این شهروندان را در فاصله ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ تا ۲ خرداد‌ماه ۱۴۰۲ ذکر کرده است.

برپایه این گزارش، در فاصله پنج ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، از ۱۱ دی ‌ماه ۱۴۰۱ تا ۲ خردادماه ۱۴۰۲، نیز دستکم ۴۹۰ شهروند کرد از جمله ۳۶ زن و ۲۹ رهبر مذهبی بازداشت شده‌اند.

دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه ایالات متحده به تازگی در گزارشی به موارد متعدد نقض و سرکوب آزادی‌های مذهبی توسط جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده است.

در پی انتشار این گزارش، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تأکید بر «تعهد پایدار» دولت ایالات متحده به دفاع از حق آزادی مذهبی، اعلام کرد واشنگتن در کنار فعالان آزادی مذهبی و مردمی که حقوق مذهبی‌شان نقض می‌شود می‌ایستد.

XS
SM
MD
LG