لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

هادی قائمی: مسئولیت جان امید کوکبی با دستگاه قضایی و امنیتی ایران است


امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک بیش از ۵ سال است که در ایران زندانی ست.
امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک بیش از ۵ سال است که در ایران زندانی ست.

در پی انتشار خبر ابتلای امید کوکبی فیزیکدان زندانی در ایران به سرطان کلیه، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران مسئولیت مشکلات جسمی این زندانی را به عهده دستگاه قضایی و مسئولان امنیتی ایران دانست.

هادی قائمی روز سه‌شنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، امید کوکبی از پنج سال پیش در زندان از ناراحتی کلیوی رنج می برد، ولی هیچگاه اجازه معالجه و درمان توسط مختصصان را نیافت و همین موضوع باعث شد که بیماری او به وضعیت حاد کنونی برسد.

خبرگزاری ایلنا، روز شنبه به نقل از سعید خلیلی وکیل امید کوکبی نوشت، این فیزیکدان جوان محکوم به حبس در ایران به سرطان کلیه مبتلا شده و نیازمند جراحی و رسیدگی فوری پزشکی است.

وی با بیان این که موکلش در پنج سال گذشته چندین بار دفع سنگ کلیه و خونریزی داشته است، گفت "امید کوکبی نیازمند جراحی فوری برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است، که باید هر چه زود‌تر صورت پذیرد و هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد."

سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در ادامه مصاحبه امروز خود با صدای آمریکا گفت، نبود رسیدگی پزشکی درباره بسیاری از زندانیان سیاسی رخ داده و این موضوع در موجب به خطر افتادن جان این زندانیان شده است.

امید کوکبی، فیزیکدان ایرانی و دانشجو فوق دکترای دانشگاه آستین تگزاس، وی پس از سفر به ایران و هنگام بازگشت به آمریکا، در بهمن ۱۳۸۹ بازداشت شد.

دستگاه قضایی ایران آقای کوکبی را به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم"، که ظاهرا اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد؛ اما او در نامه‌ای از زندان اوین، علت دستگیری خود را رد پیشنهاد همکاری در یک پروژه هسته‌ای ایران عنوان کرد.

وکیل آقای کوکبی گفت که او اکنون شرایط توقف اجرای حکم و برخورداری از عفو رهبری را دارد و از این رو حبس او علاوه بر مخاطرات جسمی فاقد مجوز قانونی است.

XS
SM
MD
LG