لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

تکرار توصیه به ایرانیان برای خودداری از سفر به ترکیه؛ آمار گردشگران به شدت کاهش یافت


در حالی که سفیر ترکیه در تهران از موضع مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال سفر گردشگران ایرانی به ترکیه انتقاد کرد، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به شهروندان ایرانی توصیه کرد به ترکیه سفر نکنند.

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس روز چهارشنبه ۵ آبان به خبرگزاری میزان گفت، در حال حاضر با توجه به ناامنی‌هایی که در ترکیه وجود دارد، سفر ایرانیان به این کشور صلاح نیست.

او اضافه کرد: «در شرایط فعلی نمی‌توانیم به دلایل مناسبات خودمان با ترکیه اعمال محدودیتی را برای شهروندانمان ایجاد کنیم، ولی توصیه می کنیم در این مدت ایرانیان از سفربه ترکیه خودداری کنند.»

طی ماه های اخیر و در پی کودتا و انفجارهای شدید در ترکیه، مقام های وزارت خارجه و امنیتی در ایران بارها از شهروندان خواسته اند که از سفر به این کشور خودداری کنند.

این در حالیست که همزمان، هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران از اعمال محدودیت‌ها برای سفر ایرانیان به ترکیه انتقاد کرده و آن را موجب کاهش ۳۰ درصدی گردشگران ایرانی دانسته است.

آقای تکین در گفت و گو با ایسنا گفت: «روسیه در حالی که هنوز روابطش را با ترکیه چندان بهبود نبخشیده بود، اما تنها چند روز پس از کودتا ممنوعیت اعمالی خود را برداشت، ولی ایران یک ماه کامل این ممنوعیت را اعمال کرد.»

به گفته او، حوادث کودتا و ممنوعیت یک ماهه از سوی ایران، میزان گردشگری که از ایران به ترکیه می‌آمد را در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش داده است.

سفیر ترکیه در تهران همچنین گفت که آنکارا حاضر است زیان تورهایی که به خاطر کودتا در ترکیه لغو شده یا به مشکل خورده‌اند را جبران کند، اما منطقی نیست زیان‌هایی را که به دلیل ممنوعیت یک ماهه سفر ایرانیان به ترکیه از سوی دولت ایران به شرکت‌های ایرانی وارد شده را جبران کند.

ترکیه یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری ایرانیان است و شهرهای این کشور، نظیر استانبول و آنتالیا هر ساله میزبان بیش از یک میلیون ایرانی هستند.

سفیر ترکیه در تهران آمار گردشگران ایرانی که در سال ۲۰۱۵ به ترکیه رفته اند را یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرد، اما پیش بینی کرد که این آمار امسال با افت ۳۰ درصدی روبرو باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG