لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

گردشگران ایرانی با پروازهای ویژه از استانبول باز می گردند


در حالیکه حوادث کودتای ترکیه هزاران گردشگر ایرانی در این کشور را سرگردان و بلاتکلیف کرده است، سرکنسول جمهوری اسلامی در استانبول اعلام کرد که بازگرداندن مسافران ایرانی آغاز شده است.

در پی درگیری‌های مربوط به کودتای ترکیه، شورای عالی امنیت ملی ایران از حدود ۱۰ هزار گردشگر ایرانی حاضر در ترکیه خواست که از مراکز اقامتی خود خارج نشوند.

از سوی دیگر، با بوجود آمدن حالت فوق العاده در فرودگاههای ترکیه در روز شنبه ۲۶ تیر، امکان بازگشت مسافران از این کشور عملا از بین رفت. با این حال، معاون فرودگاهی فرودگاه امام خمینی تهران اعلام کرد که پنج هواپیما برای بازگرداندن مسافران از ترکیه، شنبه شب به این کشور فرستاده شدند. ساعتی بعد، محسن مرتضایی فر، سرکنسول ایران در استانبول اعلام کرد که هواپیماهای خالی فرستاده شده از ایران، گردشگران ایرانی در استانبول را به ایران باز می گردانند.

روابط عمومی این فرودگاه اعلام کرده است که پروازهای گردشگری به ترکیه لغو شده و به دنبال اطلاعیه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، فعلا هیچ گردشگری از ایران به ترکیه فرستاده نخواهد شد. پیشتر گفته شد که فعالیت‌های مرزی ایران و ترکیه، از جمله گمرک و عبور کامیون های ترانزیت، به حالت عادی برگشته و از سر گرفته شده است.

ترکیه یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی است و سالانه نزدیک به دو میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند.

XS
SM
MD
LG