لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

سفر غیرمنتظره ظریف به آنکارا؛ وزیر خارجه ایران با نخست وزیر ترکیه دیدار کرد


دیدار وزرای خارجه ایران و ترکیه در مرداد ماه گذشته
دیدار وزرای خارجه ایران و ترکیه در مرداد ماه گذشته

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفری که غیرمنتظره عنوان شده در آنکارا با مقامات ترکیه دیدار کرد.

آقای ظریف روز چهارشنبه هفتم مهر در راه بازگشت از نیویورک به آنکارا رفت و پس از دیدار با وزیر خارجه ترکیه، با بینالی یلدریم، نخست وزیر این کشور گفت و گو کرد.

اگر چه جزئیات گفت و گوهای وزیر خارجه ایران با مقامات ترکیه منتشر نشده است اما انتظار می رود این دیدارها همسو با رایزنی ها درباره بحران سوریه صورت گرفته باشد.

ساعاتی پس از این دیدار، خبرگزاری ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که در این سفر، علاوه بر تبادل نظر در خصوص مسایل دوجانبه و منطقه‌ای، ایران و ترکیه توافق کردند برای توقف درگیری در سوریه و ارسال کمک‌های انساندوستانه به این کشور همکاری کنند.

ترکیه که ابتدا موضعی کاملا مخالف با جمهوری اسلامی در قبال سوریه داشت، طی ماههای اخیر بارها درباره بحران سوریه با مقامات ایران رایزنی کرده است.

رسانه‌های ترکیه سفر آقای ظریف به ترکیه را غیرمنتظره توصیف کردند. این سومین دیدار وزرای خارجه دو کشور و دومین دیدار آقای ظریف با نخست وزیر ترکیه طی دو ماه اخیر است. آقای ظریف در سفر مرداد ماه خود به آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کرد.

روابط ترکیه و آمریکا در قبال بحران سوریه به دنبال حمایت آمریکا از کردهای سوریه و تحویل ندادن فتح‌الله گولن، متهم به دست داشتن در کودتا اخیر ترکیه، به سردی گرائید.

در این بین ایران تلاش کرده است تا پس از کودتا نافرجام ترکیه، روابط خود با دولت آقای اردوغان را نزدیکتر کرده و موضع ترکیه در قبال بحران سوریه را تغییر دهد. با این حال ایران در پی عملیات زمینی ترکیه علیه کردهای سوریه از آنکارا خواست که فورا این به این عملیات پایان دهد.

با گفت و گوهای وزرای خارجه آمریکا و روسیه و آتش بس موقت هفته گذشته، امید می‌رفت راه مذاکرات صلح سوریه هموار شود اما درگیری‌ها بار دیگر اوج گرفت.

XS
SM
MD
LG