لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

اردوغان دادستان‌های آمریکایی را به داشتن انگیزه های نهانی در پرونده ضراب متهم کرد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گوید دادستان‌های فدرال آمریکا با شکایت از رضا ضراب به اتهام مداخله در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران، در اصل به دنبال او هستند.

رضا ضراب بازرگان شناخته شده ایرانی-ترک که با مقامات ارشد ترکیه روابط دارد، در ماه مارس امسال در میامی به اتهام کمک به نقل و انتقال میلیون ها دلار پول به ایران بازداشت شد.

این بازرگان ۳۳ ساله که در ترکیه زندگی می کند همچنان در نیویورک تحت بازداشت است. او می گوید بی گناه است.

پریت بارارا، دادستان منهتن در کیفرخواست خود از تحقیق درباره فساد در ترکیه درباره ضراب، اعضای کابینه و خانواده اردوغان در سال ۲۰۱۳ خبر داده بود.

رویترز به نقل از شبکه خبری خصوصی ان.تی.وی گفت اردوغان به گروهی از خبرنگاران گفته که در دیدار با جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در نیویورک به بازداشت ضراب اشاره کرده است.

اردوغان گفت دادستان های آمریکا سعی دارند اعانه ضراب به یک خیریه تحصیلی به نام «توگم» را به وی ربط دهند.

اردوغان به رویترز گفت: «آنان به دنبال اجرای قانون نیستند بلکه به دنبال شبکه روابط هستند. جالب است که می گویند همسر من توگم را بنا کرده و من با آن ارتباط دارم. من و همسرم در هیأت موسسان این سازمان نیستیم.»

رویترز در پایان در اشاره به خبری جداگانه می نویسد که روزنامه های ترکیه روز یکشنبه از تقاضای ابرو گوندش خواننده سرشناس پاپ ترکیه و همسر ضراب برای طلاق از او خبر دادند.

XS
SM
MD
LG