لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

محکومیت کودتا از سوی مقامات ایران؛ از خواست مردم ترکیه حمایت می کنیم


دیدار محمد جواد ظریف با رجب طیب اردوغان در آخرین سفر وزیر امور خارجه ایران به ترکیه
دیدار محمد جواد ظریف با رجب طیب اردوغان در آخرین سفر وزیر امور خارجه ایران به ترکیه

تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی در واکنش های رسمی کودتا در ترکیه را محکوم کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ظهر شنبه ۲۶ تیر اعلام کرد که کودتا در ترکیه محکوم است و جمهوری اسلامی از خواست مردم ترکیه حمایت می کند.

وزارت امور خارجه ایران نیز کودتا در ترکیه را محکوم و اعلام کرد که دولت منتخب مردم ترکیه مورد حمایت ایران است.

این در حالیست که نخستین دقایق وقوع کودتا در ترکیه با انبوهی از شایعات در شبکه‌های اجتماعی همراه شد و حتی گفته شد که رجب طیب اردوغان به همراه خانواده به ایران آمده است. اما برخلاف فضای پرهیاهوی شبکه‌های اجتماعی، مقامات ایران و به ویژه مقامات نظامی واکنش چندانی به کودتا در کشور همسایه نشان ندادند.

صریح‌ترین موضع مقامات ایرانی مربوط به جواد ظریف بود که ترجیح داد به انگلیسی آن را در توییتر خود منتشر کند. جواد ظریف توییت کرد: "دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخب خود این امر را ثابت کرد که کودتا در منطقه ما هیچ جایگاهی ندارد و محکوم به شکست است."

خبرگزاری ایرنا ظهر شنبه ۲۶ تیر نوشت که آقای ظریف در شب کودتا سه بار تا صبح با وزیر خارجه ترکیه تلفنی صحبت کرده بود.

سید محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هم برای ترکیه " آرزوی امنیت و ثبات" کرد.

او همچنین خبر داد که نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در حد ضرورت به حال آماده‌باش درآمده‌اند و مرزها در کنترل کامل است.

از سوی دیگر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران عنوان کرد که ایران به‌ دقت و با نگرانی وقایع ترکیه را تحت نظر دارد و بی‌ثباتی در این کشور را "مخل امنیت و آرامش مردم" می‌داند.

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری ایران هم توییتر را برای اظهارنظر انتخاب کرد و نوشت: " جمهوری اسلامی ایران حمایت از مردم و نظام‌های برآمده از انتخابات را، از مهترین اصول خود می‌داند؛ مردم مسلمان و همسایه ترکیه حاکمیت خود را پس خواهند گرفت."

او تاکید کرد: "ما هیچگاه در برابر کودتا و نقض حاکمیت مردم بی‌تفاوت نبوده‌ایم، لذا تحولات ترکیه را با حساسیت پیگیری کرده و رای مردم را تعیین‌کننده می‌دانیم."

اما مثل همیشه بحث حضور گردشگران ایرانی در ترکیه هم موضوعی مورد توجه بود و احتمال داده می‌شد که تعدادی از شهروندان ایرانی در معرض خطر قرار بگیرند. در نتیجه سفارت ایران در آنکارا اطلاعیه داد که شهروندان ایرانی حاضر در ترکیه "تا اطلاع ثانوی" از ترک محل اقامت و حضور در هرگونه تجمع خودداری کنند و به محل‌های پر رفت و آمد و یا به نمایندگی‌های سایر کشورها نروند.

XS
SM
MD
LG