لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

دیدگاه: چرا استقلال کردستان باید اتفاق بیفتد


خلاصه یادداشتی از ریچل آوراهام در واشنگتن تایمز

اقلیم کردستان عراق در بیست و پنجم سپتامبر طرح همه پرسی استقلال خود را به رای می گذارد. ایالات متحده باید از این تحول حمایت کرده و استقبال کند.

یک کردستان مستقل، فرصتی برای پیشبرد حقوق زنان، اقلیت ها و دموکراسی در خاورمیانه است. در کردستان عراق تفاوتی بین زن و مرد، و گروه های مذهبی و قومی نیست. همه تحت قانون برابرند.

دلیل دیگر حمایت ایالات متحده از یک کردستان مستقل می تواند این باشد که مانع تحقق هلال شیعی ایران در منطقه خواهد شد. لازم به یادآوری است که ایالات متحده برای مقابله با تخاصم ایران در خاورمیانه نیازی به پیاده کردن نیروی نظامی ندارد. با متحد شدن کردهای سوریه و عراق برای تشکیل یک کشور مستقل که پایگاهی برای آمریکا در خاورمیانه خواهد بود، احتمال بروز قیام آذری ها، بلوچ ها، کردها و عرب های اهوازی و سقوط رژیم جمهوری اسلامی از درون تقویت می شود.

بعثی ها، شبه نظامیان شیعه و جنگجویان داعش سال ها مردم کردستان را به وحشت انداختند. با این وجود طی سه سال گذشته در شرایطی که اقلیم کردستان با خطر داعش و کاهش بودجه از سوی دولت مرکزی در بغداد روبرو بود دو میلیون پناهجو را پذیرفت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG