لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

نگاه مشتاق اما با احتیاط شرکت های آمریکایی به تحولات ایران


نمایی از کارخانه تولید هواپیماهای مسافربری بوئین در ایالت کارولینای جنوبی - آرشیو
نمایی از کارخانه تولید هواپیماهای مسافربری بوئین در ایالت کارولینای جنوبی - آرشیو

در حالی که رئیس جمهوری ایران و هیئت همراه او به گفت‌وگوهای خود با مقام‌ها و شرکت‌های فرانسوی در پاریس ادامه می‌دهند و از قراردادهای بزرگ تجاری با اروپا می‌گوید، گفته می‌شود که نهادهای تجاری آمریکا با اشتیاق، اما با احتیاط، تحولات ایران را دنبال می‌کنند.

نشریه بازرگانی " مارکت پلیس" (Marketplace) در گزارشی در همین زمینه می‌گوید، در حالی که ایران به آرامی برای بازگشت به اقتصاد جهانی کار می‌کند، حسن روحانی به اروپا رفته است و سعی دارد سرمایه گذاری در کشورش را که چندین سال زیر تحریم‌های گسترده بین المللی بوده، ترغیب کند.

به دنبال اجرای توافق جامع اتمی تیر ماه، برخی از تحریم‌های ایران لغو شده‌اند؛ معنای آن این است که شرکت‌های بین المللی، که مراکز اصلی آنها در ایالات متحده نیست، دستشان برای تجارت با ایران و سرمایه گذاری در آن کشور باز شده است.

در همین حالف بسیاری از شرکت‌های آمریکایی نیز می‌خواهند در این فعالیت‌ها سهیم شوند، اما در واقع، در وضعیت فعلی در سطحی نیستند که بتوانند با اروپایی‌ها رقابت کنند.

در گزارش مارکت پلیس به نقل از مجید رفیع زاده کارشناس امور خاورمیانه در هاروارد گفته می‌شود که محدودیت‌های آمریکا، درها را برای ورود بازرگانان آسیایی و اروپایی به بازار ایران باز کرده است.

به گفته او، در حالی که آمریکا در توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران بیشترین نقش را داشت، اما شرکت‌های آمریکایی بزرگترین بازندگان این تحولات هستند.

سوزان مالونی مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا و کارشناس ایران در مؤسسه بروکینگز می‌گوید، "هر سازمان آمریکایی که به کار در ایران علاقمند باشد، ناچار خواهد بود بسیار کند و به آهستگی حرکت کند. بخشی به این دلیل که وزارت دادگستری آمریکا بر کسانی که تحریم‌ها را نقض کنند بسیار سخت می‌گیرد."

XS
SM
MD
LG