لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۴

اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به تأمین حق‌آبه برای سومین روز ادامه یافت


سومین روز اعتراضات کشاورزان اصفهان، ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - شبکه‌های اجتماعی
سومین روز اعتراضات کشاورزان اصفهان، ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - شبکه‌های اجتماعی

سومین روز از اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق‌آبه، با تجمع گروهی از آنان در بستر خشک زاینده‌رود و راهپیمایی در شهر ادامه یافت.

بحران آب در فلات ایران که به گفته مقامات دولتی کوچ اجباری میلیون‌ها تن را در پی خواهد داشت، سال‌ها است از جمله زندگی کشاورزان استان اصفهان را تحت تأثیر قرار داده است.

بر اساس گزارش‌های مردمی، این کشاورزان شب گذشته نیز در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود چادر زدند و به اعتراض‌شان ادامه دادند.

یکی از تجمع‌کنندگان روز چهارشنبه، با اعتراض به عملکرد مسئولان آب منطقه و سانسور اعتراضات مردمی از سوی صدا و سیمای دولتی، این اعتراضات را به «آتش زیر خاکستر» تشبیه کرد و گفت: «وای به روزی که این خاکستر برود و این مردم اوج بگیرند و خونشان به جوش بیاید! به خدا قسم کشاورز هم محروم است، هم مظلوم است، هم شجاع است!»

بنا بر ویدئوهای منتشرشده از سوی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان معترض شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، زندگی کشاورز، روی هواست امروز»

ویدئویی دیگر از راهپیمایی کشاورزان معترض اصفهانی:

در یکی از ویدئوهای منتشرشده از این اعتراضات، کشاورزی می‌گوید: «در دوره رئیسی قرار شد واگذاری نباشد، حرف این آقا هیچ اثری نداشت، واگذار کرد به آقای اژه‌ای، آیا آقای اژه‌ای کاری کرد؟ نه!»

هم‌زمان با ادامه اعتراضات کشاورزان در استان اصفهان، نیک‌آهنگ کوثر، روزنامه‌نگار حوزه آب، با انتشار تصویری از «افشاگری» روح‌الله موسوی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهرکرد، نوشت: «نیروهای مسلح به زور سرنیزه با آب زاینده‌رود واقع در حوالی پل کله علوفه می‌کارند.»

بنا بر اظهارات روح‌الله موسوی، «۵۰ میلیون متر مکعب آب زاینده رود برای توسعه نامتعارف فضای سبز اصفهان و شهرک‌های اقماری بهارستان و سپاهان شهر و فولاد شهر و شهرک مجلسی اختصاص یافته است.»

این کارشناس حوزه آب همچنین نوشت: «۳۴۰ میلیون متر مکعب از آب انتقالی از کارون از طریق تونل خدنگستان و چشمه لنگان بدون این که به مخزن سد زاینده‌رود وارد شود صرف کشاورزی می‌شود.»

بر اساس اظهارات او، «پیش از این نماینده اصفهان از برداشت آب زاینده‌رود برای مصارف صنایع نظامی و هسته‌ای پرده برداشته بود.»

XS
SM
MD
LG