لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

ادامه تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان فولاد در چند شهر؛ گارد ویژه اعتصاب‌کنندگان مس سونگون را محاصره کرد


اعتصاب کارگران معدن مس سونگون - آرشیو
اعتصاب کارگران معدن مس سونگون - آرشیو

در حالی که تجمع‌های بازنشستگان فولاد در شهرهای تهران، اهواز، و اصفهان در اعتراض به اجرا نشدن مطالبات حقوقی و معیشتی ادامه دارد، در آذربایجان شرقی نیز بیش از دو هزار نفر از کارگران اعتصابی مجتمع مس سونگون در ششمین روز اعتراض‌های صنفی خود در محاصره نیروهای گارد ویژه قرار گرفته‌اند.

اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران صنعت فولاد به میزان ناچیز مستمری‌ها و شرایط بد معیشتی همچنان ادامه دارد. این بازنشستگان روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به طور هم‌زمان در شهرهای اصفهان و اهواز تجمع کردند و شماری نیز در تهران مقابل ساختمان صندوق فولاد خواستار اجرا و اصلاح طرح همسان‌سازی حقوق شده و شعارهای انتقادی سر دادند.

یکی از شعارهای معترضان «این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی» بود.

در اصفهان نیز معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود با این تورم و گرانی با چه مجوزی دو میلیون تومان از حقوق همسان‌سازی فولاد کم کرده‌اید؟

دریافت مستمری بالاتر از خط فقر، درمان رایگان و رفع مشکلات بیمه تکمیلی، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق، و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد از مهمترین خواسته‌های معترضان است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از معترضان صندوق فولاد نوشته، افزایش ناچیز دریافتی‌ها که ناشی از اعمال نادرست قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی صندوق فولاد است، منطبق با میزان تورم و هزینه‌های زندگی ما نیست و این صندوق قصد ندارد با تامین منابع مالی این همسان‌سازی را که ۲۷ درصد نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی کمتر پرداخت شده، اصلاح کند.

در همین حال از آذربایجان شرقی خبر می‌رسد که کارگران دومین معدن مس بزرگ ایران در ششمین روز اعتصاب خود در محاصره نیروهای انتظامی و گارد ویژه قرار گرفته‌اند.

به نوشته اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از آن که مدیران مجتمع مس سونگون بیش از دو هزار کارگر معترض را تهدید کردند که چنان‌چه به اعتصاب خود پایان ندهند با دولت طرف خواهند بود، از ساعات اولیه یک‌شنبه خبر می‌رسد که نیروهای انتظامی و گارد ویژه با حضور گسترده در ورودی مجتمع مس سونگون مانع از تردد کارگران می‌شوند.

بر اساس این گزارش خانواده این کارگران تهدید کرده‌اند چنانچه اتفاقی برای کارگران اعتصابی روی دهد از شهرهای ارومیه، تبریز، ورزقان و اهر به محوطه مجتمع خوهند آمد و دست به اعتراض خواهند زد.

کارگران مجتمع مس سونگون در اعتراض به لغو قراردادهای موقت و همچنین اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل دست از کار کشیده‌اند.

مجتمع مس سونگون بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی سالیانه دارد و در شهریور ماه سال جاری بخشی از بهره‌برداری از این مجتمع به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، بازوی اقتصادی سپاه، واگذار شده است.

ویدئویی از اعتصاب کارگران مجتمع مس سونگون در ورزقان نیز منتشر شده است که در آن یک دستگاه جرثقیل به سرعت و به شکل خطرناکی به سوی معترضان حرکت می‌کند و از میان جمعیت رد می‌شود.

پنجمین روز اعتصاب کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان - شنبه ۱۳ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

XS
SM
MD
LG