لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

گروه طالبان افغانستان یک ناحیه در نزدیکی مرز ایران را تصرف کرد


نیروهای طالبان در منطقه ای اعلام نشده
نیروهای طالبان در منطقه ای اعلام نشده

گروه طالبان در افغانستان، پس از وارد آوردن تلفات سنگین به نیروهای دولتی افغان، یک ناحیه در نزدیکی مرز ایران را تصرف کرد.

یک سخنگوی دولتی ولایت فراه گفت شورشیان طالبان اوایل روز دوشنبه به منطقه «انار دره» در ولایت فراه حمله کردند و کنترل بخشی از اماکن منطقه را بدست گرفتند.

ناصر مهری به صدای آمریکا گفت هنوز درگیری های شدید میان طالبان و نیروهای دولتی در ناحیه جریان دارد چرا که نیروهای دولتی هنوز کنترل پایگاه های ارتش، و ساختمان های وزارت اطلاعات موسوم به «ریاست عمومی امنیت ملی» را در دست دارند.

نیروهای تازه نفس به این منطقه کوهستانی اعزام شده اند و پشتیبانی هوایی نیز انجام می شود اما طالبان جاده های منتهی به «انار دره» را مین گذاری کرده و دسترسی نیروهای کمکی به مناطق جنگی را دشوار کرده است.

یک سخنگوی وزارت کشور افغانتسان در کابل نیز مرگ دست کم هشت نفر از نیروهای امنیتی افغان را تایید کرد و گفت در حملات هوایی به شورشیان نیز حدود ۶۰ نفر از آنها کشته شده اند.

طالبان می گوید کنترل مرکز منطقه، دفاتر پلیس و مناطق اطراف را کاملا بدست دارد و ۱۵ نفر از نیروهای افغان را کشته و خودروهای نظامی و حجم انبوهی از مهمات را نیز به غنیمت گرفته است. طالبان همچنین تصاویری از گشت زنی نیروهای خود در خیابان های شهر را منتشر کرده است.

اما اثبات ادعاهای هر دو طرف در صحنه جنگ به طور مستقل دشوار است. پیشروی طالبان در این منطقه فقط دو روز پس از حمله غافلگیر کننده آنها به «بالا بلوک» صورت می گیرد که در نزدیکی «انار دره» در ولایت فراه قرار دارد.

والی فراه ماه ژانویه با اشاره به دخالت های سیاسی و شیوع فساد در ضابطان قضایی، از سمت خود کناره گریری کرد. مقامات افغان همچنین جمهوری اسلامی ایران را متهم می کنند پیشروی نیروهای طالبان در ولایت های نسبتا آرام غربی افغانستان را تسهیل کرده است؛ اتهامی که تهران آن را تکذیب می کند.

طبق آخرین برآورد نیروهای مسلح آمریکا در ماه دسامبر، نیروهای افغان کمتر از ۵۶ درصد از ۴۰۷ ناحیه کشور را در کنترل خود دارند و بقیه یا در کنترل و یا تحت نفوذ طالبان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG