لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

واکنش کنسولگری ایران در هرات به خبر بازداشت سه ایرانی به اتهام فعالیت تروریستی


کنسولگری ایران در هرات، ایرانی بودن سه نفری را که به اتهام فعالیت تروریستی بازداشت و شهروند ایران معرفی شدند، رد کرد.

محمود افخمی رشیدی روز چهارشنبه ۲۲ دیماه در گفت و گو با رادیوی محلی هرات ضمن رد ایرانی بودن افراد بازداشت شده گفت: «اگر مسئولان امنیتی اسنادی را در دست دارند که نشان دهد افراد بازداشت شده شهروند ایران هستند باید ارائه کنند.»

مشاور فرهنگی کنسولگری ایران در هرات هم در واکنش به سخنان مدیر تروریسم فرماندهی پلیس هرات، مبنی بر دستگیری و بازداشت سه تروریست تبعه ایران گفت که هویت ایران افراد به طور دقیق مشخص نشده است.

روز سه شنبه فضل الرحمن خادم، مدیر ضدتروریسم فرماندهی پلیس هرات در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که پلیس هرات سه شهروند ایرانی را به اتهام ترور افراد بازداشت کرده است. به گفته او از این افراد مقداری اسلحه سبک از جمله سلاح کمری به دست آمده است.

این مقام امنیتی در توضیح داد که بازداشت شدگان ابتدا خود را شهروند افغانستان معرفی کرده‌اند اما تحقیقات نشان داده است که آنها ایرانی هستند.به گفته او، بازداشت شدگان به جرمی اعتراف نکرده‌اند اما شواهد حاکی از دست داشتن آنها در ترور افراد است.

بازداشت اتباع ایرانی به اتهام فعالیت تروریستی در افغانستان اتفاق کم سابقه ایست اما در ماههای اخیر اتهاماتی درباره رفت و آمد اعضای طالبان به ایران مطرح شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG