لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

تنش ایران و طالبان؛ امیر عبداللهیان درگیری مرزی را «غیرهدفمند» نامید


یک هفته بعد از تنش مرزی بین ایران و طالبان، حسین امیرعبداللهیان این درگیری را «غیرهدفمند» نامید.

آقای امیرعبداللهیان به خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کردند که این درگیری‌ها با هیچ برنامه هدفمندی انجام نشده است.»

منتقدان حکومت جمهوری اسلامی، مقامات را به «نرمش حکومت مقابل طالبان» تعبیر کرده‌اند.

احمد وحیدی وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی نیز درگیری مرزی روز شنبه میان نیروهای طالبان و جمهوری اسلامی را درگیری مختصری نامید که به گفته او «برطرف» شده است.

از هفته پیش بین مقامات جمهوری اسلامی و طالبان بر سر حق آبه ایران در هیرمند تنش کلامی آغاز شد که به چند درگیری مرزی نیز انجامید.

درگیری مرزی روز شنبه ۶ خرداد میان نیرو‌های طالبان و جمهوری اسلامی موجب جان باختن دست کم دو مرزبان ایرانی و یک نظامی افغانستانی شد.

این درگیری مرزی که به گفته مقامات هر دو کشور در محدوده پاسگاه مرزی ساسولی واقع در منطقه مرزی زابل صورت گرفته بود بعد از دست کم «شش ساعت» و کشته شدن سه تن به پایان یافت.

حال با گذشت شش روز، عبداللطیف منصور یکی از اعضای ارشد طالبان در گفت و گوی ویژه با طلوع نیوز گفت: «مسأله آب نباید سیاسی شود و نیاز است از هرگونه سخنان تحریک‌آمیز خودداری شود.»

منصور گفته است که طالبان نمی‌خواهد ه بر یک موضوع فنی این‌قدر «سیاسی کاری» شود و تبلیغات منفی آن دو ملت را از هم دور کند. او این‌گونه اظهارات را نه به نفع خود دانست و نه به نفع جمهوری اسلامی.

کشته شدن دو سرباز ایرانی در پی حمله گروه طالبان به مرزبانی ساسولی واکنش‌های گسترده ایرانیان را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخت. هم‌زمان شاهزاده رضا پهلوی تأکید کرد که جمهوری اسلامی با تضعیف «ارتش قدرتمند ایران» از «پاسخ درخور» به طالبان ناتوان است.

شاهزاده رضا پهلوی روز یک‌شنبه هفتم خرداد، با هم‌دردی با خانواده‌های سربازان کشته‌شده توسط طالبان در مرزبانی ساسولی، گفت که جمهوری اسلامی «ارتش قدرتمند ایران را که حافظ تمامیت ارضی کشور و ضامن صلح و ثبات منطقه بود» ضعیف کرد و «امروز ناتوان از پاسخ درخور به تروریست‌هایی» است که به خاک ایران «تعرض کرده» است.

رحیم بندویی، عضو شورای مرکزی حزب مردم بلوچستان، در روزهای گذشته به صدای آمریکا گفته بود که حق‌آبه موضوعی بین‌المللی است که سازمان ملل پشتیبان آن است، اما جمهوری اسلامی آن چنان که باید در مورد منافع ملی عمل نکرده و به دنبال «عقاید فرقه‌ای» بوده و خود از «ناقضان حق‌آبه» است.

XS
SM
MD
LG