لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

درگیری مرزی میان طالبان و جمهوری اسلامی همزمان با اوج‌گیری تنش‌های آبی


درگیری ایران و افغانستان مرز اسلام قلعه
درگیری ایران و افغانستان مرز اسلام قلعه

پس از انتشار فیلم‌هایی از بروز درگیری مرزی میان نظامیان گروه طالبان و مرزبانان جمهوری اسلامی، منابع مرتبط با نهادهای نظامی و امنیتی حکومت ایران این «تبادل آتش» را تایید کردند.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از «منابع آگاه»، تایید کرد که در اطراف «پاسگاه ساسولی»، «تنش‌هایی» میان نیروهای گروه طالبان و مرزبانان جمهوری اسلامی رخ داد که منجر به «تبادل آتش» شد.

این گزارش، بدون اشاره‌ به «علت درگیری» نظامی مرزی روز شنبه ششم خرداد، آن را نامشخص اعلام کرده و از «ادامه درگیری‌ها» خبر داده است.

پیشتر برخی منابع محلی از «درگیری مسلحانه بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در مرز نیمروز» خبر داده بودند اما تا ظهر روز شنبه به وقت محلی، منابع رسمی خبری از تایید یا رد آن خودداری کرده بودند.

در هفته‌های اخیر، به دنبال افزایش اختلافات بر سر «حق‌آبه رود هیرمند» میان طرفین، تنش‌های لفظی بین نیروهای طالبان و مقامات جمهوری اسلامی افزایش چشمگیری یافته تست.

در این میان، برخی کانال‌های تلگرامی نیز فیلم‌هایی منتسب به درگیری نظامی روز شنبه را منتشر کرده‌اند که در آنها، دو طرف در حال تبادل آتش سبک به سوی یکدیگر هستند.

خبرگزاری «مهر» هم‌ با استناد به «گفته شاهدان عینی» گزارش داد که این درگیری «پیش از ظهر» روز شنبه در «مرز نیمروز» و منطقه «ماککی ولسوالی» صورت گرفته اما «هیچ دستگاه و نهادی» این موضوع را تاکنون «تأیید و تکذیب نکرده است.»

از مرداد ۱۴۰۰ و پس از روی کار آمدن گروه طالبان در کابل، بارها میان نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی و افغانستان درگیری‌های کوتاه مدت و تبادل آتش سبک یا نیمه ‌سنگین روی داده اما در نهایت منجر به مصالحه سیاسی بین طرفین شده است.

XS
SM
MD
LG