لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۳

بررسی عملکرد تنیس روی میز ایران؛ تیم ملی با «توشه‌ خالی» از مسابقات قهرمانی جهان کنار رفت


امیرحسین هدایی. (راست)
امیرحسین هدایی. (راست)

‎تیم‌ ملی ایران در پنجاه‌ و‌ ششمین دوره رقابت‌های تنیس روی میز قهرمانی جهان با کسب دو پیروزی و سه شکست به کار خود پایان داد.

تیم ایران تنها با سه ورزشکار در این رقابت‌ها، که با تغییرات بسیاری نسبت به دوره‌های پیشین از دوم آذرماه در سالن همایش‌های جورج آر براون شهر هیوستون ایالت تگزاس آغاز شد، شرکت کرد.

نوشاد عالمیان و‌ امیرحسین‌ هدایی در بخش انفرادی مردان، و نیما عالمیان به همراه برادرش نوشاد عالمیان در بخش دون فره مردان ترکیب تیم ملی ایران را در این دوره تشکیل می‌دادند. هدایت‌ این تیم نیز بر عهده جمیل لطف الله نسبی بود.

علاوه بر سرمربی تیم، ابراهیم درستی، یکی از اعضای ‌هیت رئیسه فدراسیون تنیس روی میز ایران و عضو‌ هیات رئیسه و‌ نماینده سرپرست وزارت صمت در اتاق اصناف ایران، نیز موفق به اخذ ویزای آمریکا شده بود و در این سفر همراه تیم‌ملی حضور داشت.

این دو به همراه مهرداد علی قارداشی، رئیس فدراسیون تنیس روی میز، برای اخذ ویزای آمریکا به کنسولگری ایالات متحده در ایروان ارمنستان مراجعه کردند که با تاخیر در صدور روادید رئیس فدراسیون، آقایان نسبی و‌ درستی تنها همراهان سه ملی پوش تیم ملی تنیس روی میز در هیوستون تگزاس بودند.

  • نخستین مسابقه، برد هدایی جنگنده

امیرحسین هدایی نخستین پیروزی تیم‌ ملی تنیس روی میز ایران را در مسابقات جهانی آمریکا به نام‌ خود ثبت کرد. در دور نخست رقابت‌های انفرادی، امیر حسین هدایی بازیکن ۲۲ ساله تیم ملی به مصاف پاول پلاتنف از بلاروس رفت و در پایان با نتیجه ۴-۳ به پیروزی رسید.

هدایی که پیش از همه‌گیری کرونا، نفر نخست رنکینگ‌ زیر ۲۱ سال جهان بود و‌ هم اینک همزمان در دو‌ لیگ ‌ مجارستان و‌ همین‌طور در غرب اروپا در لیگ اسپانیا بازی می‌کند در رقابتی نزدیک و‌ نفس گیر از سد نفر ۱۲۹ رده بندی جهانی گذشت و‌ به رغم اینکه دو سال پیش مقابل این حریف باخته بود موفق شد در این دیدار حساس به برتری برسد و به جمع ۶۴ ورزشکار برتر رقابت‌ها راه یابد. هدایی با ریتینگ ۱۶۴ رده بندی انفرادی فدراسیون جهانی با این پیروزی حریف فان ژندونگ چینی، بخت نخست قهرمانی شد.

  • درخشش نوشاد تنها در یک دیدار

دومین ‌نماینده ایران در بخش انفرادی نوشاد عالمیان بود که با رنکینگ ۶۹ انفرادی جهان، تیم ایران امید زیادی به او‌ داشت. نوشاد با تجربه، دارای مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در دور نخست به مصاف لیائو چنگ تینگ از چین تایپه رفت و ‌با برتری ۴-۱ مقابل نفر ۱۱۸ رده بندی جهانی، حریف سدریک نایتنیک بلژیکی رنکینگ ۷۵ جهانی شد.

  • نوشاد بی‌فروغ، سیستم خراب

نوشاد عالمیان در سومین دیدار تیم‌ ملی تنیس روی میز ایران در در دور دوم رقابت‌های قهرمانی جهان، مقابل سدریک نایتنیک ناکام ماند. نوشاد که با ۱۳ بار حضور در مسابقات قهرمانی جهان، به همراه ندا شهسواری رکورددار بیشترین حضور پینگ پنگ بازان ایرانی در رقابت‌های قهرمانی جهان است، در این دیدار ۴-۱ مغلوب شد.

دیدار نوشاد با رده ۶۹ رنکینگ در مقابل نایتنیک با رده ۷۵ رده بندی برترین بازیکنان تنیس روی میز جهان، در گیم سوم با قطع سیستم الکترونیکی امتیازدهی و دستور سرداور برای امتیازدهی به صورت دستی، با وقفه هفت دقیقه‌ای همراه شد. نوشاد که در مسابقه از حریف خود پیش بود به دلیل اعتراض به داور و پرت کردن راکتش به روی میز، از سوی داور کارت زرد گرفت و این بازی و دو دست بعدی را به حریف واگذار کرد. بدین ترتیب نوشاد عالمیان از دور رقابت‌ها حذف شد.

  • هدایی در مهمترین دیدار روز دوم

در ادامه‌ رقابت‌های قهرمانی جهان، امیرحسین هدایی در دور دوم مقابل ستاره تنیس روی میز جهان و‌ نفر نخست رنکینگ، فان ژی دونگ از چین قرار گرفت. هدایی با رنکینگ ۱۶۴ که در این دیدار راه در گیم اول، دوم، و سوم با نتایج ۱۱-۱ ، ۱۱-۱، و ۱۱-۳ مغلوب هنرنمایی ژی دونگ شد اما او‌ در گیم چهارم خیلی بهتر ظاهر شد و در حالیکه از فان ژی دونگ سه امتیاز پیش بود و تنها یک امتیاز برای بردن در این‌گیم ‌نیاز داشت، در نهایت ۱۰-۱۲ نتیجه را به ستاره چینی واگذار کرد و او‌ نیز حذف شد.​

  • تیم دوبل ناهماهنگ

با حذف دو‌ نماینده ایران در بخش انفرادی مردان ، تیم ملی تنیس روی میز ایران با ترکیب نیما و نوشاد عالمیان که در جدول ۶۴ نفره رقابتهای دوبل در دور نخست با قرعه استراحت روبرو شدند در دور دوم مقابل تیم‌ فرانسه قرار گرفت. تیم فرانسه با حضور امانول لبسون با رده ۳۹ رنکینگ جهانی و‌ الکساندر کاسین بعد رده ۱۴۵ در دور اول با‌برتری مقابل تیم‌ اتریش حریف ایران در این مرحله شد. ​

نیما عالمیان که بازیکن «پرو ای» در لیگ فرانسه و‌ عضو‌تیم شهر نانت است، به همراه نوشاد که بازیکن «پرو بی» لیگ فرانسه است در این‌ مسابقه، در سه گیم متوالی نتیجه را به حریف واگذار کردند تا پرونده تیم ملی تنیس روی میز ایران در ۵۶ مین دوره رقابت‌های تنیس روی میز قهرمانی جهان در هیوستون تگزاس با دو پیروزی و سه شکست بسته شود.

  • ویزای رئیس و انتخاب ایرانی‌ها

اما درحالی‌که تیم ایران پس از حذف از رقابت‌های جهانی باید آمریکا را ترک کند، مهرداد علی قارداشی، رئیس فدراسیون تنیس روی میز ایران وارد آمریکا، شده است. هر چند که وی نشست سالیانه فدراسیون جهانی را از دست داد، اما در انتخابات این مجمع، سه نماینده ایران در کمیته‌های فدراسیون جهانی پذیرفته شدند. پریسا صمدی به عنوان عضو اصلی کمیته پزشکی، داور سرشناس المپیکی ایران سیمین رضایی به عنوان عضو اصلی کمیته قوانین، و محسن پروازی در کمیته پاراتنیس روی میز صاحب کرسی شدند.

XS
SM
MD
LG