لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

یک سال از مرگ اسطوره فوتبال گذشت؛ آرژانتین یاد مارادونا را گرامی داشت


به مناسبت اولین سالگرد درگذشت دیگو مارادونا، اسطوره فوتبال جهان، روز پنجشنبه برنامه‌های مختلفی در گوشه و کنار آرژانتین برگزار شد و مردم این کشور یاد و خاطره قهرمان فقید خود را گرامی داشتند.

برگزاری مراسم نیایش و یادبود، نمایش نقاشی‌های دیواری خیابانی و نصب تصاویر بزرگ در محله‌ها، و انتشار پیام‌های احساسی و تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی از جمله این موارد بود.

دیگو مارادونا سال گذشته و دو هفته پس از عمل جراحی مغز، بر اثر حمله قلبی درگذشت.

هفت نفر از متخصصان پزشکی که بر مراحل درمانی این ستاره بزرگ نظارت داشتند، پس از تحقیقات دادستانی با اتهامات جنایی قصور در انجام مسئولیت‌های خود مواجه هستند.

اعضای خانواده مارادونا با انتشار پیام‌‌هایی در شبکه‌های اجتماعی یاد او را گرامی داشتند.

دالما، دختر بزرگ مارادونا در اینستاگرم نوشت: «دنیا یک سال است که وحشتناک‌تر شده است، زیرا تو اینجا نیستی.»

کوچک‌ترین پسر مارادونا، دیگو فرناندو ۸ ساله، همراه با مادرش بر سر مزار پدرش حاضر شد و به او ادای احترام کرد.

برخی دیگر از اعضای خانواده از جمله رائول آلفردو، برادر مارادونا نیز در گورستان حاضر شدند، و چهار خواهر او در یک مراسم مذهبی شرکت کردند.

مارادونا، در دوران فوتبال حرفه‌ای خود در باشگاه‌های آرژانتینوس جونیورز، بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی، سویا، و نیولز اولدبویز بازی کرد و یکی از موفق‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان محسوب می‌شود.

او همراه با تیم ملی آرژانتین قهرمان جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک شد، و با این‌ تیم به عنوان نایب قهرمانی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا رسید. او برای مردم آرژانتین یک قهرمان بود که غرور ملی آنها را پس از سال‌های سخت دهه هشتاد میلادی دوباره زنده کرد.

تیم ملی آرژانتین به مناسبت سالگرد درگذشت کاپیتان افسانه‌ای این تیم در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «یک سال از جاودانگی تو می‌گذرد، ما هرگز تو‌را فراموش نخواهیم کرد.»

فدراسیون فوتبال آرژانتین اعلام کرد که دور بعدی مسابقات قهرمانی داخلی پس از این که بازیکنان به طور مشترک قبل از هر مسابقه شماره ۱۰ (شماره پیراهن ماردونا) را در زمین تشکیل می‌دهند، برگزار خواهد شد.

طرفداران دیگو ماردونا هم در نقاط مختلف این کشور با حضور در مکان‌های از پیش اعلام شده، به ستاره محبوب خود ادای احترام کردند.

دیگو مارادونا به رغم زندگی پرفراز و نشیب و پرحاشیه‌اش، از جمله اعتیاد به الکل و مواد مخدر، از محبوبیت بی‌مانندی در آرژانتین و جهان برخوردار بود و طرفداران زیادی داشت.

XS
SM
MD
LG