لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

رویترز: صدها نیروی ایرانی برای شرکت در عملیات زمینی وارد سوریه شدند


قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران در عراق - آشیو
قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران در عراق - آشیو

خبرگزاری رویترز می گوید صدها نیروی رزمی ایرانی طی ۱۰ روز گذشته وارد سوریه شده اند و به زودی به نیروهای دولتی و شبه نظامیان حزب الله لبنان می پیوندند تا با پشتیبانی هوایی روسیه، یک حمله عمده زمینی را آغاز کنند.

رویترز می گوید این مطلب را دو منبع لبنانی به این خبرگزاری گفتند.

یکی از این منابع که با تحولات سیاسی و نظامی بحران سوریه آشنا است به رویترز گفت عملیات هوایی روسیه که از روز چهارشنبه با بمباران منطقه ای نزدیک حمص آغاز شد، در آینده نزدیک با یک عملیات زمینی همراه می شود.

این منبع گفت که ممکن است عملیات زمینی روی مناطق حومه ای ادلب و حما متمرکز باشد.

دو منبع لبنانی به رویترز گفته اند که عملیات نظامی با هدف بازپسگیری مناطق شمال غرب سوریه که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جنگ با شورشیان به سرعت در سال جاری میلادی از دست داد صورت می گیرد.

منابع لبنانی گفته اند نیروهایی که از ایران وارد سوریه شده اند مشاوران نظامی نیستند بلکه برای شرکت در جنگ آمده اند. یک منبع لبنانی به رویترز گفت «صدها نفر مجهز به تجهیزات و سلاح» از ایران به سوریه رفته اند و تعداد بسیاری بیشتری نیز به آنها می پیوندند. به گفته این منبع لبنانی، عراقی ها نیز در عملیات زمینی سوریه شرکت می کنند.

روسیه، ایران، سوریه و عراق اخیرا توافق کردند که برای مبارزه با داعش همکاری کنند. منتقدان حملات هوایی روسیه می گویند در عملیات هوایی این کشور در سوریه شورشیان میانه رو مخالف بشار اسد که مورد حمایت غرب هستند هدف حملات قرار گرفته اند.

دفتر بشار اسد گفته است حملات روسیه به درخواست دمشق صورت می گیرد.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در پاسخ به پرسشی در مورد گزارش ورود صدها نیروی ایرانی به سوریه برای آغاز حمله زمینی گفت که مسکو با دولت دمشق هماهنگی می کند.

XS
SM
MD
LG