لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

ایران از حملات هوایی مسکو در سوریه حمایت کرد


وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید این کشور از اقدام نظامی روسیه علیه "گروه‌های تروریستی" در سوریه حمایت می‌کند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "با توجه به درخواست رسمی دولت سوریه از فدراسیون روسیه، جمهوری اسلامی ایران عملیات نظامی روسیه علیه گروههای مسلح تروریستی در سوریه را گامی در راستای مبارزه علیه تروریسم و در مسیر حل بحران جاری ناشی از آن در منطقه می داند."

این درحالی است که سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه رو پنجشنبه گفت حملات هوایی روسیه در سوریه نه‌تنها مواضع داعش بلکه دیگر گروه‌های افراطی "شناخته‌شده" را نیز هدف قرار می‌دهد.

دمیتری پسکوف به خبرنگاران گفت روسیه اهدافش را "در هماهنگی" با ارتش سوریه انتخاب می‌کند.

روسیه روز چهارشنبه اولین حملات هوایی خود را در سوریه آغاز کرد. مسکو تاکید کرده بود که مواضع شبه‌نظامیان جهادگرای داعش را هدف حمله قرار می‌دهد در حالی که مقامات آمریکایی و دیگر کشورها و نهادهای ناظر بر سوریه این ادعا را رد کرده و گفتند روسیه به مواضع گروه‌هایی حمله می‌کند که با نیروهای دولت سوریه در نبرد هستند.

وزارت دفاع روسیه گفته بود که این کشور روز چهارشنبه در دور اول عملیات هوایی در سوریه ۲۰ حمله را ترتیب داده است.

مخالفت عربستان

عربستان سعودی که مخالف حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در قدرت است، از مسکو خواسته است تا حملات به سوریه را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز عبدالله المعلمی، سفیر عربستان در سازمان ملل متحد درباره عملیات هوایی روسیه در حمص و حماه که نیروهای داعش در آن‌ها حضور ندارند ابراز نگرانی عمیق کرده است.

معلمی گفت هم روسیه و هم ایران، دیگر متحد کلیدی اسد ادعا می‌کنند که علیه "تروریسم" داعشی مبارزه می‌کنند و همزمان "تروریسم" مقامات سوریه را حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG