لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

انتقاد شدید کری از مسکو پس از اولین عملیات هوایی روسیه در سوریه


جان کری ساعاتی پس از اولین عملیات هوایی روسیه در نزدیکی حمص در سوریه که بر اساس گزارش ها هدف آن پیکارجویان داعش نبوده است، از اقدام روسیه به شدت انتقاد کرد.

پیش از ظهر روز چهارشنبه به وقت نیویورک آقای کری طی یک سخنرانی در سازمان ملل متحد که سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه نیز شاهد انجام آن بود گفت آمریکا و ائتلاف بیش از ۶۰ کشور به حملات هوایی علیه داعش در سوریه به ویژه شمال این کشور ادامه خواهند داد.

او گفت یک ساعت قبل نیز این حملات صورت گرفت. آقای کری از ائتلاف بین المللی علیه داعش در خاورمیانه دفاع کرد و گفت این ائتلاف باعث آزاد سازی تکریت و منطقه سنجار شده است و از بغداد نیز دفاع کرده است.

جان کری گفت آمریکا همچنان حاضر است با روسیه و ایران برای حل بحران سوریه همکاری کند اما برکناری بشار اسد از قدرت بخشی از استراتژی مبارزه با داعش باید باشد. به گفته او بشار اسد با سرکوب شدید اعتراضات مسالمت آمیز جوانان سوری و به خاک و خون کشیدن پدر و مادرهای آنان که از سرکوب جوانان خود به خشم آمده بودند باعث پدیدار آمدن داعش شد و او هیچگاه نمی تواند در میان کسانی که آنها را به خاک و خون کشیده مشروعیت کسب کند. جان کری گفت بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آقای کری همچنین تلویحا به این موضوع اشاره کرد که روسیه با توجه به عملیات هوایی روز چهارشنبه برای دفاع از دولت بشار اسد اقدام کرده است و نه نابودی داعش و گفت آمریکا نگران حملات روسیه به مناطقی خواهد بود که نیروهای داعش در آن حضور ندارند.

او گفت آمریکا از این که روسیه پیش از انجام گفتگو با واشنگتن دست به حمله هوایی زده نگران شده است و این اقدام را «تهاجمی» خواند.

در همین راستا، اشتون وزیر دفاع ایالات متحده با بیان این که هیئتی از مسئولان دفاعی آمریکا در "سریع‌ترین زمان ممکن" با همتایان روسی خود دیدار خواهند کرد، گفت معتقد است گفتگو بین آمریکا و روسیه با هدف پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه، "بسیار سازنده" خواهند بود.

بر اساس گزارش ها روسیه یک ساعت قبل از آغاز عملیات هوایی خود به نیروهای آمریکایی در عراق گفته بود که ایالات متحده و نیروهای ائتلاف باید هواپیماهای خود را از سوریه به منطقه ای امن منتقل کنند.

یک مقام ناتو گفته است روسیه هواپیماهای بسیار پیشرفته که قابلیت جنگ هوایی دارند به سوریه فرستاده است و چنین هواپیماهایی برای حمله به داعش نیاز نیست.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز گفت، روسیه در عملیات خود هیچ تلاشی برای جلوگیری از تداخل با عملیات ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش انجام نداده است.

گزارش شده است در حملات هوایی روسیه به نزدیکی حمص دست کم ۸ جت روسی شرکت داشتند.

بر اساس گزارش ها اپوزیسیون میانه رو سوری و جبهه النصره که یک گروه تروریستی است در نزدیکی حمص فعال هستند.

XS
SM
MD
LG