لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

عکس یادگاری "مدافعان حرم" در نمایشگاه کتاب


عکس‌هایی که خبرگزاری ایرنا از غرفه "مدافعان حرم" منتشر کرده است.
عکس‌هایی که خبرگزاری ایرنا از غرفه "مدافعان حرم" منتشر کرده است.

در شرایطی که اسیر شدن چند نیروی نظامی ایران در سوریه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته، عکس‌های شماری از بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران در غرفه "مدافعان حرم" نیز بحث‌هایی برانگیخته است.

"مدافعان حرم" عنوانی است که مقامات ایران به نیروهای نظامی ایرانی حاضر در سوریه و عراق می‌دهند و بارها تاکید شده که این افراد نقش "مستشاری" برعهده دارند. حالا در نمایشگاه کتاب تهران، غرفه‌ای با نام "مدافعان حرم" دایر است که بازدیدکنندگان می‌توانند در مقابل تصویری از ویرانه های جنگ سوریه عکس بگیرند، هرچند در تصاویر نشانی از "حرم" به چشم نمی‌خورد.

علت و جزئیات حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه مبهم است و مشخص نیست چرا با وجود این که گفته می‌شود صرفا نقش مشاور دارند، تعداد کشته شدگان تا چند صد نفر گزارش شده است.

تا پیش از کشته شدن سردار حسین همدانی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اخبار و جزئیات مربوط به نظامیان ایران در سوریه کمتر توسط رسانه‌های رسمی ایران پوشش داده می‌شد. اما پس از آن، انتشار تصاویر و اخبار کشته شدن نیروهای سپاه و بسیج در دستور کار برخی وبسایت‌های منتسب به نهادهای امنیتی قرار گرفت.

مقامات ایران در ماه‌های اخیر بارها گفته‌اند که ایران برای جلوگیری از سرایت جنگ به مرزهای خود در سوریه حضور نظامی دارد اما رسانه های بین المللی همواره از ایران به عنوان یکی از حامیان اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حاکمیت دمشق یاد می کنند و می گویند ماموریت نیروهای نظامی ایران، دفاع از حکومت بشار اسد است. در این راستا حتی یک گروه از ارتش ایران نیز به سوریه اعزام شده است.

به نظر می‌رسد که ایده‌هایی چون برپایی غرفه "مدافعان حرم" نیز در راستای تبلیغ برای حضور نظامی ایران در سوریه باشد.

XS
SM
MD
LG