لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

مجلس شورای طرح اعطای تابعیت به خانواده "شهدای غیرایرانی" را تصویب کرد


مجلس شورای اسلامی قانونی را به تصویب رساند که زمینه اعطای تابعیت به خانواده نیروهای خارجی که در جنگ ایران و عراق و پس از آن همراه نیروهای ایرانی از جمله در سوریه جنگیده و کشته شده اند، فراهم می کند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، مجلس که تحت کنترل مخالفان دولت است، با تصویب این قانون به دولت اختیار می دهد به همسر، فرزندان و پدر و مادر خارجیانی که در جبهه های جنگ هشت ساله ایران و عراق و یا ماموریت های دیگر جان خود را از دست داده اند، در ظرف یک سال پس از درخواست تابعیت ایرانی بدهد.

در جنگ ایران و عراق افغان ها و حتی عراقی ها در کنار نیروهای ایرانی علیه صدام حسین جنگیدند اما آماری از شمار آنها در دست نیست.

قانون جدید شهروندان افغانستان و پاکستانی هایی که هم اکنون در کنار نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه علیه گروه های افراطی نظیر داعش و جبهه النصره می جنگند را نیز در بر خواهد گرفت.

این مصوبه پیش از اجرا، ابتدا باید به تایید شورای نگهبان برسد. مقامات ایرانی پیشتر اعزام نیروهای افغان به سوریه برای جنگ با گروه های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تکذیب کرده بودند.

پیش از این در سال ۱۳۹۴، مجلس شورای اسلامی با "کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان شهدای غیرایرانی" مخالفت کرده بود.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه و از مخالفان با کلیات طرح در آن زمان گفته بود مرزهای شرقی ایران "خطرپذیرتر" از مرزهای غربی ایران هستند و تصویب چنین طرحی "تبعات امنیتی دارد و مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد می کند."

آقای قاضی پور گفته بود: "ما ایران را باید ایرانی نگه داریم و اجازه ندهیم یک غیر ایرانی در انتخابات شرکت کند، ما باید قداست ایران را حفظ کنیم."

او همچنین گفته بود "وزارت امور خارجه و وزارت کشور برای افراد دوتابعیتی در ایران کارت هایی را صادر می کنند که بسیاری از مشکلات آنان را حل می کند از این رو نیازی به تصویب این طرح نیست" و "با تصویب این طرح مهاجرت افراد به ایران بیشتر شده و آنان خواهان گرفتن تابعیت ایرانی می شوند."

XS
SM
MD
LG