لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

ایران: هیچ شرطی برای آتش بس حلب نگذاشته‌ایم


Bahram Ghasemi, Spokesman of Iran's foreign ministry,3, بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
Bahram Ghasemi, Spokesman of Iran's foreign ministry,3, بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دست داشتن در شکست آتش بس حلب را رد کرد و آن را «فضاسازی تبلیغاتی علیه ایران» نامید. همزمان سفارت ایران در آنکارا به اعتراضات و مواضع ضد جمهوری اسلامی در ترکیه پاسخ داده است.

بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۲۵ آذر به خبرگزاری آنا گفت که ایران هیچ شرطی برای برقراری آتش بس در حلب نگذاشته و «مشکل‌ساز و سد راه» نشده است.

روز گذشته نیویورک تایمز به نقل از مخالفان مسلح بشار اسد گزارش داده بود که ایران «با تحمیل شرایط جدید» باعث شکست آتش بس شده و رویترز نیز خبر داده بود که ایران شرط گذاشته تا مخالفان مسلح از روستاهای شیعه نشین فوعه و کفریا خارج شوند.

بهرام قاسمی اما این این گزارش‌ها را «فضاسازی تبلیغاتی علیه ایران» توصیف کرد و گفت: «عصبانیت برخی کشورها در منطقه و فرامنطقه از وضعیت جدید حلب٬ آن‌ها را به خبرسازی‌های جعلی درباره ایران سوق می دهد.»

از سوی دیگر در ترکیه اعتراضاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و یک تجمع گسترده مقابل کنسولگری ایران در استانبول برگزار شده است. برخی مقامات ترکیه نیز ایران را زمینه‌ساز شکست آتش بس دانسته‌اند.

سفارت ایران در آنکارا در واکنش به این اعتراضات و مواضع تاکید کرده که ایران در قبال بحران سوریه به هماهنگی‌ها و تماس‌های دیپلماتیک خود با مقامات ترکیه ادامه خواهد داد اما «ادعاهای کذب در مورد حلب» را ناشی از «فضاسازی دستگاه‌های تبلیغاتی» می‌داند.

نقش ایران در بقای اسد

ایران یکی از متحدان اصلی بشار اسد در جنگ با مخالفان بوده و روز گذشته حسن روحانی در تماس تلفنی با آقای اسد٬ بازپس گیری بخش شرقی حلب را «پیروزی مردم و ارتش سوریه» نامید.

حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، پس از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱ بین نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن تقسیم شد؛ بخش شرقی در کنترل مخالفان و بخش غربی در اختیار نیروهای دولتی قرار گرفت.

دولت سوریه با حمایت هوایی ارتش روسیه از ماه گذشته با تشدید حملات و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره مخالفان، بخش بزرگی از شرق حلب را از شورشیان بازپس گرفته‌ و دمشق می گوید شهر به طور کامل در اختیار دولت است.

مسئول کمیسون ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان به طور قطع قوانین بین‌المللی را نقض کرده و با بمباران اخیر غیرنظامیان به امید تخلیه شرق حلب، مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

پیش از آن سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز به شدت از دولت سوریه و متحدانش ایران و روسیه انتقاد کرد و با برشمردن اقدامات آنها علیه غیرنظامیان پرسید: «آیا واقعا شرم و حیا را هم از دست داده اید؟»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG