لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

اجرای دوباره ارکستر سمفونیک تهران به رهبری «علی رهبری»


اجرای سمفونی نهم بتهوون توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری
اجرای سمفونی نهم بتهوون توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری

علی رهبری آهنگساز و رهبر مشهور ارکستر در ایران، که حدود ۹ سال پیش در اعتراض به عدم حمایت دولت احمدی نژاد فعالیت‌های خود را متوقف کرد، دوشنبه شب همراه با ارکستر سمفونیک تهران به صحنه بازگشت و سمفونی نهم بتهوون را اجرا کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های ایران، آقای رهبری این رویداد را «یکی از بهترین شب‌های زندگی» خود توصیف کرده است.

علی رهبری پیش از بازگشت به ایران برای رهبری ارکستر سمفونیک تهران در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ خورشیدی)، اندکی پیش از انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری، در چندین کشور اروپایی فعالیت داشت.

اما یک سال بعد و در پی برگزاری چند کنسرت، از جمله سمفونی نهم بتهوون، کناره گیری کرد و مشکلات مالی و نبود حمایت کافی از سوی دولت را دلیل آن عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن موسیقی دانان مختلفی به رهبری ارکستر پرداختند، اما گروه همچنان با مشکلات مالی، از جمله پائین بودن حقوق و دستمزد اعضای ارکستر دست به گریبان بود.

علی رهبری در سوم ماه مارس (دوازدهم اسفند ماه) سال جاری بار دیگر به رهبری ارکستر سمفونیک منصوب شد، و از آمادگی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای فعال کردن ارکسترها در کشور استقبال کرده است.

وی شب گذشته در سخنانی گفت، اجرای این برنامه «به معنای عملی شدن خواست رئیس جمهوری است که مخالفان زیادی دارد.»

XS
SM
MD
LG