لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

اعتصاب غذای احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی در اوین، وارد چهارمین روز شد


احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران
احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران

اعتصاب غذای احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی ایرانی سوئدی در خطر اعدام، در اعتراض به شرایط خود و‌ بی‌توجهی دولت سوئد، وارد چهارمین روز شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز شنبه نهم تیر، نوشت: «روز چهارم اعتصاب غذای احمدرضا جلالی در زندان اوین، زمانی که وضعیت جسمانی احمدرضا بسیار ضعیف است و جانش با ورود به چهارمین روز اعتصاب به شدت در خطر است.»

خانم مهران‌نیا در پیام خود در شبکه ایکس، نخست‌وزیر و وزیر خارجه سوئد را خطاب قرار داده است.

احمدرضا جلالی اعلام کرده که در اعتراض به قرار نداشتن نامش در مبادله دو سوئدی‌ زندانی در ایران با حمید نوری، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته ویدا مهران‌نیا، همسرش از روز چهارشنبه ششم تیر اعتصاب غذا را آغاز کرده است. او پیشتر در حساب کاربری خود در شبکه ایکس، گفته بود که احمدرضا جلالی نزدیک به سه هزار روز «عذاب غیرقابل تصور» را در «زندان مخوف اوین» تحمل کرده است، و به رغم این‌که می‌داند با توجه به وضعیت جسمانی شکننده‌اش، اعتصاب غذا می‌تواند مرگ بار باشد، گزینه دیگری ندارد.

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی سوئدی، بهار ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران برای یک سخنرانی به تهران رفت و بازداشت شد.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی، احمدرضا جلالی را به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم کرده‌اند. آقای جلالی و همسرش بارها این اتهام را رد کرده اند. این زندانی دوتابعیتی پیش از این در اعتراض به رأی دادگاه و خطر اجرای حکم اعدام اعتصاب غذا کرده بود.

احمدرضا جلالی اخیرا در یک فایل صوتی، در پیامی به اولاف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، از این که در جریان تبادل زندانیان در ایران تنها گذاشته شد، انتقاد کرد.

او با اشاره به آزادی یوهان فلودروس شهروند سوئدی و سعید عزیزی شهروند دوتابعیتی ایرانی سوئدی که در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌بردند و با حمید نوری مبادله شدند، تأکید کرد: «فکر می‌کنم باقی ماندن من در ایران یک تبعیض آشکار است.»

حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت، با اتهام دست داشتن در اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ توسط دادگاه عالی سوئد به حبس ابد که بالاترین مجازات در قوانین این کشور است، محکوم شده بود.

آزادی حمید نوری و بازگشت او به ایران موجی از اعتراض و خشم عمومی در میان ایرانیان و واکنش‌های گسترده از سوی چهره‌های سیاسی و حقوق بشری برانگیخت.

XS
SM
MD
LG