لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

دیپلمات سوئدی که با حمید نوری مبادله شد از دوست‌پسرش خواستگاری کرد


یوهان فلودروس از دوست پسرش خواستگاری کرد.
یوهان فلودروس از دوست پسرش خواستگاری کرد.

یوهان فلودروس، دیپلمات سوئدی که در جریان مبادله زندانیان میان جمهوری اسلامی و سوئد آزاد شد، پس از بازگشت به استکهلم از دوست پسرش تقاضای ازدواج کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت سوئد و خانواده‌ یوهان فلودروس روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد اعلام کردند که او تنها چند دقیقه پس از بازگشت به سوئد از دوست پسر خود خواستگاری کرد و پاسخ «بله» را گرفت.

در ویدئویی که توسط دولت سوئد منتشر شده است، یوهان فلودروس در روز شنبه در فرودگاه «آرلاندا» استکهلم، مقابل شریک زندگی خود زانو زده است.

در ادامه، دوست پسرش به تقاضای ازدواج او پاسخ مثبت می‌دهد، آنها یکدیگر را می‌بوسند و در آغوش می‌گیرند.

در شرایطی که صدای گریه اطرافیان شنیده می‌شود، نخست‌وزیر و تعدادی از مقامات سوئدی که در فرودگاه حضور داشتند، برای این زوج عاشق کف زدند و پیوند آنها را شادباش گفتند.

فلودروس در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه توسط خانواده‌اش منتشر شد، گفت: «پس از دو سال طولانی، بالاخره مردی آزاد شدم، دوباره به خانواده‌ام پیوستم و برای ازدواج نامزد کردم.»

این دیپلمات ۳۳ ساله اتحادیه اروپا همچنین از همه کسانی که «این را ممکن کردند» سپاسگزاری کرد. او گفت: «رویایی که من گاهی جرات تصور آن را نداشتم به حقیقت پیوست، اینکه در کنار عزیزانم به خانه برگردم و در آزادی زندگی کنم.»

فلودروس حدود دو سال پیش در حالی که می‌خواست از تعطیلات خود در ایران به سوئد بازگردد، دستگیر شد. او به جاسوسی متهم شد و به همین دلیل در معرض خطر حکم اعدام قرار داشت.

یوهان فلودروس پس از بازگشت به استکهلم
یوهان فلودروس پس از بازگشت به استکهلم

فلودروس همراه با یک شهروند دیگر سوئدی به نام سعید عزیزی روز شنبه با حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت و از دست‌اندرکاران اعدام گروهی زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ که با حکم دادگاه عالی استکهلم به حبس ابد محکوم شده بود، مبادله شدند.

دادگاهی در سوئد حمید نوری را به «نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین المللی و قتل» محکوم کرده بود. مقامات سوئدی از تصمیم خود برای عفو نوری، در میان انتقادهای گسترده ایرانیان تبعیدی در سوئد دفاع می‌کنند.

خانواده فلودروس در بیانیه خود گفتند: «قلب ما همراه با سایر زندانیان بی گناهی است که هنوز در زندان‌های ایران رنج می‌برند.»

احمدرضا جلالی، شهروند دیگر ایرانی سوئدی است که پس از محکومیت به اتهام جاسوسی در ایران، در آستانه اعدام قرار دارد.

همسر آقای جلالی به دلیل اینکه نام او در این مبادله زندانیان قرار نگرفت، به شدت از دولت سوئد انتقاد کرده است. مقامات سوئدی می‌گویند جمهوری اسلامی از بحث در مورد این پرونده خودداری می کند زیرا تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

XS
SM
MD
LG