لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

آیت الله خامنه ای: طرح امنیت اخلاقی بدون توجه به مخالفت ها پیگیری شود


سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که اعلام راه اندازی گشت نامحسوس امنیت اخلاقی از سوی پلیس در اواخر فروردین ماه، بحث برانگیز شد.
سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که اعلام راه اندازی گشت نامحسوس امنیت اخلاقی از سوی پلیس در اواخر فروردین ماه، بحث برانگیز شد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران از نیروی انتظامی خواست که در موضوع امنیت اخلاقی کار را بدون توجه به مخالفت‌ها پیش ببرد.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی موضوع "امنیت اخلاقی" و "دغدغه مردم" در این زمینه را از موضوع های مهم دانست و گفت: "در موضوعات مربوط به امنیت اخلاقی، بعد از برنامه ریزی دقیق، مستحکم، عقلانی و صحیح، دیگر نباید به مخالفت برخی افراد یا فضاسازی‌های رسانه‌ای توجه شود بلکه باید با توکل بر خدا کار را پیش برد."

سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی بیان می شود که اعلام راه اندازی گشت نامحسوس امنیت اخلاقی از سوی نیروی انتظامی در اواخر فروردین ماه، بحث برانگیز و موجب ابراز نگرانی هایی در جامعه ایران شد.

رئیس پلیس تهران روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه اعلام کرد هزاران "مامور نامحسوس پلیس" در پایتخت ایران مستقر شده‌اند. این نیروها به رصد کردن خودروها و سرنشینان آنها پرداخته و عکس و فیلم تهیه کرده و گزارش می‌کنند.

به گفته حسین ساجدی‌نیا، این ماموران با حضور در سطح شهر، چهار موضوع "آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها" را رصد خواهند کرد. رئیس پلیس تهران گفت که این ماموران هم پلیس هستند و هم ضابط قضایی. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معمولا به پخش موسیقی هایی که مورد تایید حکومت نیست به طوری که بیرون از خودرو نیز شنیده شود، "آلودگی صوتی" می گوید.

اعلام آغاز به کار "گشت نامحسوس" انتقاداتی را در میان مقامهای دولتی بر انگیخت از جمله شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت: "ابعاد مختلف این طرح و نحوه اجرایی شدن آن برای مردم در هاله ای از ابهام قرار دارد و موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده ها را فرا گرفته است."

حسن روحانی نیز در سخنانی بدون اشاره به گشت نامحسوس امنیت اخلاقی گفت: "چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد." او، مانند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، اقدامات نیروی انتظامی برای برخورد با "بد حجابی" را مورد تایید قرار نداد.

نیروی انتظامی در تهران و شهرهای بزرگ علاوه بر راه اندازی گشت‌های نامحسوس، در مقاطع مختلف گشت‌های "امنیت اخلاقی" که معمولا به موضوع حجاب می‌پردازند، مستقر می‌کند. نحوه برخورد این گشت‌ها با موضوع "بدحجابی" طی سال های اخیر انتقادات بسیاری را برانگیخته است.

XS
SM
MD
LG