لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

رئیس پلیس تهران: گشت نامحسوس به "خواست مردم" تشکیل شد


گشت ارشاد محسوس سال‌هاست که در خیابان‌های ایران حضور دارد اما گشت نامحسوس ابتکار جدید نیروی انتظامی است.
گشت ارشاد محسوس سال‌هاست که در خیابان‌های ایران حضور دارد اما گشت نامحسوس ابتکار جدید نیروی انتظامی است.

فرمانده نیروی انتظامی تهران روز پنجشنبه گفت "نامحسوس" بودن ماموران در طرح جدید این نیرو برای نظارت بر سرنشینان خودروها، "خواست مردم" بوده است.

حسین ساجدی‌نیا با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره طرح جدید نیروی انتظامی ایران و حضور ۷ هزار پلیس مخفی زن و مرد در تهران توضیحاتی ارائه کرد.

این نیروها که عنوان "گشت نامحسوس" به آنها داده شده، چهار موضوع "آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها" را رصد خواهند کرد.

این طرح جدید نیروی انتظامی با موجی از اعتراض ها در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و انتقاد حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را نیز به دنبال داشته است.

آقای روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت، "چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد. آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود."

اما فرمانده نیروی انتظامی تهران می‌گوید که این گشت‌ها به "خواست مردم" راه‌اندازی شده و استفاده پلیس از نیروهای "نامحسوس" جدید نیست.

او درباره ابراز نگرانی ها از "اقدامات فراقانونی" ماموران نامحسوس و چگونگی اعتماد به گزارش‌های آنها توضیح داد: "تمامی ماموران از کارکنان کادر پلیس تهران و ضابط قضایی هستند. انتخاب این ماموران بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده و تاییدیه مبادی ذیربط صورت گرفته است. از آنجا که این کارکنان ضابط قضایی بوده، صحت گزارش آنان مورد تایید مراجع قضایی است."

XS
SM
MD
LG