لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

معاون رئیس جمهوری ایران از راه اندازی گشت نامحسوس اخلاقی انتقاد کرد


شهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است به طرح اخیر پلیس تهران برای امنیت اخلاقی واکنش نشان داد.

خانم مولاوردی نوشته است " بیم آن می رود اجرای این طرح به تذکر و برخورد با بدپوششی خلاصه شده و به جای آنکه تذکرات و برخوردها متوجه مزاحمین نوامیس و یا سایر ابعاد طرح باشد؛ ناموس مردم را نشانه رود."

به گفته معاون ریاست جمهوری ایران " ابعاد مختلف این طرح و نحوه اجرایی شدن آن برای مردم در هاله ای از ابهام قرار دارد و موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده ها را فرا گرفته است."

رئیس پلیس تهران روز دوشنبه ۳۰ فروردین از ساماندهی بیش از هفت‌هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داده بود.

اعلام اجرای این طرح از سوی رئیس پلیس تهران، واکنش رئیس جمهوری ایران و انتقاد استانداری تهران را در پی داشت.

حسن روحانی یکم اردیبهشت در یک نشست خبری که در پایان سفر به سمنان برگزار شد، در پاسخ به سئوالی در مورد راه‌اندازی "گشت اخلاقی نامحسوس" توسط پلیس، گفت که کرامت انسانی مقدم بر دین است و کرامت همه باید حفظ شود. او اضافه کرد که باید تلاش شود تا مسئله‌ای که می توان از طریق فرهنگی حل کرد از راههای دیگر حل نشود.

او در جلسه هیات دولت نیز گفته بود که حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی‌توانند مردم را محدود كنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد. روحانی به این گفته خود اضافه کرد: "حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت كنیم جز در زمینه اجرای قانون."

نیروی انتظامی در ایران به عنوان بخشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، تحت فرماندهی رهبر است اما فعالیت‌های آن باید زیر نظر وزیر کشور صورت بگیرد. این در حالیست که استانداری تهران که نهادی زیرمجموعه وزارت کشور است از ناهماهنگی نیروی انتظامی درباره راه اندازی گشت اخلاقی نامحسوس انتقاد کرده است.

به گزارش ایسنا محسن نسج همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، گفته است: "هماهنگی‌های لازم برای اجرای این طرح با دولت انجام نشده است، استانداری تهران نسبت به آن ملاحظاتی دارد که بهتر است ابتدا آنها روشن شود و اجازه ندهیم از این طرح سوءبرداشت یا سوءاستفاده گردد."

به این حال فرمانده نیروی انتظامی تهران در یک برنامه تلویزیونی گفت که این گشت‌ها به "خواست مردم" راه‌اندازی شده و گزارش‌های این ماموران نامحسوس از نظر پلیس کاملا معتبر است.

XS
SM
MD
LG