لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

اعتراض حسن خمینی به رد صلاحیت، در روز دیدار با آیت الله خامنه‌ای


دیدار حسن خمینی و آیت الله خامنه ای در آرامگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی
دیدار حسن خمینی و آیت الله خامنه ای در آرامگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه از مرقد آیت الله خمینی بازدید کرد و در آنجا با حسن خمینی، نوه بنیان گذار جمهوری اسلامی دیدار و گفت و گو کرد. حسن خمینی در همین روز اعتراض خود به رد صلاحیت در انتخابات مجلس خبرگان را به شورای نگهبان فرستاد.

خبرگزاری تسنیم روز شنبه، ۱۰ بهمن نوشت که حسن خمینی اعتراض خود به "عدم احراز صلاحیت" را به دفتر شورای نگهبان ارائه داده است. حسن خمینی پیشتر، روز جمعه اعلام کرده بود که به رد صلاحیت خود اعتراض خواهد کرد.

خبر اعتراض حسن خمینی به رد صلاحیت خود در روزی منتشر شد که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به مناسبت نزدیک شدن به جشن های انقلاب ۱۳۵۷، به آرامگاه آیت الله خمینی رفت و ضمن خواندن نماز، با نوه او گفت و گو کرد.

صلاحیت حسن خمینی برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان از سوی فقهای شورای نگهبان، که منصوبان آیت الله خامنه ای هستند، رد شده است.

شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت آقای خمینی را شرکت نکردن در آزمون علمی و نبود امکان برای تشخیص اجتهاد او اعلام کرد اما آقای خمینی اعلام کرد که هیچ مرجعی از او نخواسته بود که در آزمون شرکت کند.

آقای خمینی همچنین در سخنان روز جمعه خود گفت که در دوره های قبل برای دیگر نامزدان راه های ساده تری از حضور در آزمون علمی وجود داشت و آن افراد تایید صلاحیت شدند. او تاکید کرد که امیدی به تغییر نظر شورای نگهبان نسبت به تایید صلاحیت خود ندارد "اما با توجه به درخواست عمومی مردم و برخی بزرگان حوزه و سیاست" به رد صلاحیت خود اعتراض می‌کند.

XS
SM
MD
LG