لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

نتیجه انتخابات خبرگان در ۲۰ درصد حوزه‌های انتخابیه از قبل مشخص است


یکی از جلسات مجلس خبرگان - آرشیو
یکی از جلسات مجلس خبرگان - آرشیو

به دنبال اعلام آمار داوطلبان تایید صلاحیت شده برای نامزدی انتخابات مجلس خبرگان از سوی شورای نگهبان، نتایج جالبی به دست آمده است که نشان می‌دهد در حدود ۲۰ درصد از حوزه‌های انتخابیه، نتیجه از قبل مشخص است.

سیامک ره پیک سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات روز سه شنبه اعلام کرد که صلاحیت ۱۶۶ نفر از مجموع ۸۰۰ داوطلب نامزدی در مجلس خبرگان رهبری تایید، و بقیه یا انصراف داده‌اند، یا رد صلاحیت شده‌اند، یا صلاحیتشان احراز نشده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز چهارشنبه جدولی از تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده در حوزه‌های انتخابیه مختلف منتشر کرد که نشان می‌دهد در شش استان از مجموع ۳۱ استان، تعداد نامزدها برابر است با تعداد کرسی‌های آنها در مجلس خبرگان.

بنابراین نتیجه انتخابات در حوزه‌های انتخابیه هرمزگان، سمنان، خراسان شمالی و بوشهر هر کدام با یک نامزد برای یک کرسی، اردبیل با دو نامزد برای دو کرسی، و آذربایجان غربی با سه نامزد برای سه کرسی، از پیش از برگزاری انتخابات مشخص است.

البته تا زمان انتخابات، که قرار است هفتم اسفند ماه همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود، ممکن است برخی داوطلبانی که صلاحیت آنها تایید نشده در مراحل بعدی تایید شوند، یا برخی نامزد‌ها حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند؛ بنابر این ممکن است در این جدول تغییراتی به وجود آید.

مجلس خبرگان رهبری ۸۸ عضو دارد که وظیفه آنها نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی و در صورت لزوم، انتخاب جانشین اوست. با این حال منتقدان می‌گویند این مجلس در طول عمر سی و چند ساله خود به وظایفش عمل نکرده است.

انتخابات پیش رو اعضای پنجمین دوره این مجلس را مشخص خواهد کرد که با توجه به شرایط سنی و جسمانی آیت اﻟله علی خامنه ای، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دوره‌های مجلس خبرگان هشت ساله است و انتخابات نخستین دوره آن در آذر ۱۳۶۱ برگزار شد.

برای دیدن جدول کامل، روی تصویر زیر کلیک کنید

XS
SM
MD
LG