لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

آیت الله خامنه‌ای «موفقیت» اقتصاد آمریکا را ناشی از «اقتصاد مقاومتی» دانست


رهبر جمهوری اسلامی دلیل موفقیت علمی و اقتصادی آمریکا را بهره گیری از اقتصاد مقاومتی دانست.

آیت الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۳ دیماه در دیدار با تعدادی از دانشجویان، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک اندیشه تجربه شده در دنیا است، تاکید کرد، این موضوع که اقتصاد مقاومتی کشور را در برابر تکانه‌های گوناگون جهانی اعم از بدخواهانه یا غیربدخواهانه، حفظ خواهد کرد، یک اصل پذیرفته شده است.

او با بیان اینکه دلیل پیشرفت‌های علمی و صنعتی آمریکا در یکصد و پنجاه سال گذشته بکارگیری اقتصاد مقاومتی بوده است اضافه کرد: «البته آمریکایی‌ها این اندیشه را در جهت مادی گری و پول به کار گرفتند اما این تجربه پذیرفته شده جهانی را می‌توان با جهت‌گیری متعالی‌تری به کار گرفت.»

این نخستین بار است که رهبر جمهوری اسلامی به تمجید از موفقیت علمی و اقتصادی ایالات متحده آمریکا می‌پردازد.

آیت الله خامنه‌ای و منصوبان و نزدیکان او، که آمریکا را دشمن اصلی جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند، بارها این کشور را از نظر اجتماعی و فرهنگی در حال سقوط توصیف کرده و موفقیت‌های اقتصادی آمریکا را ناشی از سیاست‌های استکباری و استعماری آن دانستند.

رهبر جمهوری اسلامی پیش از برگزاری انتخابات آمریکا و در اوج رقابت هیلاری کلینتون با دونالد ترامپ، بدون اشاره به نام آقای ترامپ گفته بود که آن کاندیدای مرد در این انتخابات به دلیل اینکه صریح تر سخن گفته و واقعیات را بیان می‌کند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

او در همان سخنان، فقر در جامعه را از مشکلات آمریکا عنوان کرده و از کسانی که «بدون بصیرت مجذوب آمریکا هستند» انتقاد کرده بود.

با این حال او هم اکنون در دفاع از مدل اقتصادی مورد تاکید خود، دلیل موفقیت اقتصاد آمریکا را پیروی از این مدل دانسته است.

اقتصاد مقاومتی که پس از اوج گیری تحریم‌ها از سوی رهبر جمهوری اسلامی مطرح شد، به عنوان راهکار اقتصادی مقابله با مشکلاتی نظیر تحریم‌های جهانی و وابستگی مورد تاکید او قرار گرفت.

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سرانجام پس از بارها مطرح شدن از سوی رهبر جمهوری اسلامی، در زمستان ۹۲ توسط او به دولت ابلاغ شد. حسن روحانی نیز معاون اول خود را مسئول تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی و پیگیری مسائل مربوط به آن کرد، با این حال برخی از اقتصاددانان سرشناس، اقتصاد مقاومتی را موضوعی نامفهوم دانستند و برخی دیگر نیز آن را نظریه‌ای بر پایه اقتصاد بسته دانستند که کمکی به شکوفایی اقتصاد نمی کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG