لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

آیت الله خامنه ای: دستگاهها در تولید محصولات فرهنگی دچار ولنگاری هستند


A roof of a boat storage building is collapsed following Hurricane Michael in Panama City Beach, Florida.
A roof of a boat storage building is collapsed following Hurricane Michael in Panama City Beach, Florida.

رهبر جمهوری اسلامی از تولید برخی از کالاهای فرهنگی در ایران انتقاد کرد و آن را ناشی از "ولنگاری" دستگاه‌های فرهنگی دانست.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز یکشنبه ۱۶ خرداد در دیدار با نمایندگان مجلس دهم به آنها تاکید کرد که در دراز مدت به موضوع فرهنگ بیشتر از اقتصاد توجه کنند.

او گفت: "در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی‌اهتمامی در دستگاه‌های فرهنگی به چشم می‌خورد، زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر، کوتاهی‌هایی انجام می‌شود."

به گفته او در برخی مواقع در مقابل تولید یا ورود کالاهای فرهنگی مضر موضع‌گیری نمی‌شود زیرا این ترس وجود دارد که متهم به جلوگیری از جریان آزاد اطلاعات شوند در حالیکه به اعتقاد او سختگیری از این نظر در اروپا و آمریکا بیشتر از ایران است.

اگر چه رهبر جمهوری اسلامی از دستگاه فرهنگی خاصی نام نبرد اما به نظر می‌رسد اشاره او بیشتر به محصولاتی است که از وزارت ارشاد مجوز می گیرند.

کالاهای فرهنگی در ایران عمدتا از سه دستگاه حکومتی شامل صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی مجوز تولید می گیرند حال آنکه روسای صدا و سیما و سازمان تبلیغات از سوی خود رهبر تعیین می‌شوند و تنها وزارت ارشاد است که مستقیما تحت نظر دولت فعالیت می کند.

آیت الله خامنه‌ای پیشتر نیز انتقاداتی را خطاب به وزارت ارشاد مطرح کرده بود. او یکسال پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی در دیداری به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد گفته بود که با او حرفهای جدی بسیاری دارد. در دیداری دیگر نیز به اعضای مجلس خبرگان گفته بود که همانند آنها نگران مسائل فرهنگی است.

علی جنتی وزیر اشاد اما همان روزها به روزنامه شرق گفت که برخی از انتقادات ناشی از "بولتن‌سازی نهادهای ارزشی" است که "سر تا پا دروغ، جعل و تحریف" است.

از سوی دیگر، انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از تولید محصولات فرهنگی مضر در حالیست که لغو کنسرت های موسیقی مجوزدار از سوی دستگاه قضایی ایران طی سالهای اخیر بارها خبرساز شده است.

برخی از نمایندگان مجلس و فعالان فرهنگی از دولت خواسته اند تا جلوی لغو کنسرت‌ها را بگیرد اما وزیر ارشاد گفته است که قوه قضائیه ایران لغو کنسرت‌ها را حق خود می‌داند.

در زمان تحریم، ناشیگری‌ شد

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود پرداختن به اقتصاد را بخش مهم وظایف نمایندگان دانست و خواستار آن شد که نمایندگان برنامه ششم توسعه را بررسی و تصویب کرده و "اقدامات اقتصادی دولت را در مسیر اقتصاد مقاومتی" قرار دهند.

او تحریم ها را حربه‌ اقتصادی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: "اگر چه برخی ناشی‌گری‌ها انجام شد و برخی مواضع و صحبت‌های منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد اما باید مشکلات اقتصادی به ویژه رکود حل شود."

رهبر جمهوری اسلامی همچنین از نمایندگان خواست که اجازه ندهند بحث های مجلس و مخالفت ها و انتقادها "همچون برخی مقاطع در دوره‌های قبلی مجلس به اختلاف، کشمکش زبانی، یقه‌گیری و تشنج" کشیده شود.

نمایندگان مجلس دهم نخستین جلسات خود را هفته گذشته برگزار و علی لاریجانی را به عنوان رئیس برگزیدند. بررسی برنامه ششم توسعه از نخستین دستور کارهای مجلس جدید اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG