لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

مقام وزارت صنعت ایران: واردات نمادهای آمریکایی مثل مک دونالد ممنوع است، نه اپل


قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پی اعلام ممنوعیت واردات "کالاهای مصرفی" توضیح داد که ایران همواره "کالاهای صنعتی و تکنولوژیکی دنیا" را وارد می‌کرده و همچنان برای ورود کالاهایی مثل محصولات اپل به ایران مشکلی وجود ندارد.

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به ایسنا گفت که دلیل ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکایی و تذکر آیت‌الله خامنه‌ای این بود که شاید عده‌ای بخواهند " این شائبه را به وجود بیاورند که با توافق با ۵+۱،‌ ایران از سیاست‌های تاکید بر تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی منصرف شده و قصد دارد دروازه کشور را به روی خارجی‌ها باز کند."

این مقام وزارت صنعت عنوان کرد که این ممنوعیت شامل محصولاتی مانند مک دونالد می‌شود که "سمبل" آمریکا باشند: " انگار آمریکا زمانی که می‌خواهد بگوید در کشوری حضور دارد اول چند نماد خود را از این دست وارد آن کشور می‌کند. "

آقای خسروتاج در عین حال گفت که بخش خصوصی ایران از ابتدای انقلاب همواره "کالاهای صنعتی و تکنولوژیکی دنیا را از همه جا" به جز اسرائیل وارد کرده است و در حال حاضر هم محصولاتی مانند گوشی‌های اپل وارد ایران می‌شود.

قائم مقام وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی نمی‌بینیم خود را از کالاهای آمریکایی که "جنبه صنعتی و تکنولوژیکی دارند" محروم کنیم، "چراکه به درد صنعت ما می‌خورد."

به تازگی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با صدور بخشنامه‌ای واردات "کالاهای مصرفی" از آمریکا را ممنوع اعلام کرده است. در متن بخشنامه محمدرضا نعمت زاده به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران استناد شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در نامه ابلاغ الزامات پذیرش توافق هسته‌ای به رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرده بود که پس از برداشته شدن تحریم‌ها "از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدا پرهیز شود".

XS
SM
MD
LG