لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

بعد از ده سال ریاست قوه قضائیه؛ صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد


صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در کنار رهبر ایران
صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در کنار رهبر ایران

رهبر جمهوری اسلامی، صادق آملی لاریجانی رئیس فعلی قوه قضائیه جمهوری اسلامی را به سمت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد.

آیت الله علی خامنه ای، روز یکشنبه ۹ دی، کمتر از یک هفته پس از اعلام خبر فوت محمود هاشمی شاهرودی رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت، لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع منصوب کرد.

رهبر جمهوری اسلامی آیت الله لاریجانی را همچنین به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او در این سمت نیز جانشین آیت الله هاشمی شاهرودی شده است.

صادق لاریجانی ده سال پیش در سمت فقیه شورای نگهبان بود که با حکم آیت الله خامنه‌ای، رئیس قوه قضائیه شد. عملکرد ده ساله او انتقادات بسیاری را بر انگیخت.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و فعالان داخلی عملکرد دستگاه قضایی تحت ریاست آقای لاریجانی را موجب سرکوب رسانه و نقض آزادی بیان، نقض معاهده‌های بین المللی که ایران به آن متعهد است و اعدام افرادی که در نوجوانی مرتکب قتل شدند، سرکوب اقلیت‌های دینی از جمله بهائیان و درویشان، دخالت فزاینده دستگاه‌های امنیتی در کار دادرسی، جلوگیری از دادرسی منصفانه و بی‌طرفانه در پرونده‌های امنیتی و سیاسی و موارد متعدد دیگر از نقض حقوق بشر دانستند.

مقام های دولت آمریکا در سالهای اخیر بارها از نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و مدنی شدند.

در یکی از آخرین واکنش ها، نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با تاکید بر رفتار ناعادلانه جمهوری اسلامی ایران، از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خواست زندانیان سیاسی و شهروندان آمریکایی «گروگان گرفته شده در ایرانی» را فورا آزاد کند. تابستان گذشته نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به ثروت روحانیون در ایران گفت: مثلا صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، را نگاه کنید. او حداقل ۳۰۰ میلیون دلار از اختلاس پول‌های بیت‌المال در حساب‌های شخصی‌اش ثروت دارد. او اضافه کرده بود که تعجب می‌کند که یکی از اراذل و اوباش به ریاست دستگاه قضایی ایران را بر عهده دارد.

این در حالیست که رئیس قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود هاشمی شاهرودی که مرداد سال گذشته منصوب شده بود نیز ۱۰ سال رئیس قوه قضائیه بود. کارنامه او نیز به شدت مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر بود.

صادق لاریجانی در حالی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد که همچنان ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد. شنیده ها حاکی از احتمال منصوب شدن ابراهیم رئیسی، معاون پیشین قوه قضائیه و تولیت کنونی آستان قدس رضوی، به جای آقای لاریجانی در قوه قضائیه است.

در ماههای اخیر با شدت گرفتن بیماری هاشمی شاهرودی، محمد علی موحدی کرمانی جلسات مجمع را اداره می کرد اما به نوشته برخی خبرگزاری ها به نقل از اعضای مجمع، محسن رضایی، دبیر مجمع در این دوره تقریبا همه کاره این نهاد بوده است؛ آن هم در شرایطی که مجمع تشخیص مصلحت درصدد تصمیم گیری درباره سرنوشت لوایحی چون «مقابله با پولشویی» و «تامین مالی تروریسم» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG