لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

اعتراض به حضور هاشمی شاهرودی در بیمارستانی در آلمان


 رئیس مرکز اسلامی هامبورگ و پروفسور سمیعی در کنار هاشمی شاهرودی که در بیمارستانی در هانوفر آلمان بستری است.
رئیس مرکز اسلامی هامبورگ و پروفسور سمیعی در کنار هاشمی شاهرودی که در بیمارستانی در هانوفر آلمان بستری است.

همزمان با انتشار تصاویر بستری شدن آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بیمارستانی در آلمان، برخی رسانه‌های این کشور گزارش دادند که اعتراض‌هایی به حضور این مقام جمهوری اسلامی در آلمان صورت گرفته است.

روزنامه آلمانی هانوفرشه آلگمانیه روز جمعه ۱۵ دی گزارش داد که دولت ایالت نیدرزاکسن که شهر هانوفر، محل بستری آیت الله شاهرودی در آن قرار دارد، و اشتفان وایل، نخست وزیر سوسیال دمکرات این ایالت، نامه‌ای اعتراض‌آمیز در مورد حضور هاشمی شاهرودی دریافت کرده‌اند.

در این نامه از شاهرودی به عنوان کسی که دستانش به به خون مردم ایران آغشته است و باید به اتهام «جنایت علیه بشریت» محاکمه شود، یاد شده است.

به نوشته روزنامه هانوفرشه آلگماینه، دادستان دریافت این نامه را تایید کرده و در حال بررسی اتهام‌های مطرح شده است.

پس از اینکه حدود دو هفته پیش فرزند هاشمی شاهرودی از سفر او به خارج برای معالجه خبر داد، روز جمعه ۱۵ دی برخی رسانه‌های آلمان از جمله روزنامه بیلد از بستری شدن او در بیمارستانی در هانوفر خبر دادند که ریاست آن را پروفسور سمیعی بر عهده دارد.

همزمان، خبرگزاری ابنا (خبرگزاری اهل بیت) با انتشار عکسی که نشان می داد آیت الله شاهرودی در بیمارستانی بستری است و پروفسور سمیعی و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ نیز در کنارش نشسته‌اند، گزارش داد که این مقام جمهوری اسلامی برای درمان در هانوفر آلمان حضور دارد.

آیت الله شاهرودی که عضو فقهای شورای نگهبان، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، هشت سال رئیس قوه قضائیه بود.

در دوره ریاست او بر دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، ایران شاهد اجرای احکام اعدام، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه منتقدان، برخوردهای غیرقانونی با مطبوعات و روزنامه نگاران و مواردی از اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال بود. به نظر می‌رسد معترضان به حضور او در هانوفر آلمان با توجه به همین اتهامات به دولت ایالت نیدرزاکسن آلمان نامه نوشته‌اند.

در این بین، برخی سایت‌های نیز گزارش دادند که تجمعی مقابل بیمارستانی که هاشمی شاهرودی در آن بستری است، برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG