لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۵

آیت الله خامنه ای: انگلیسی ها با بی‌شرمی ایران را تهدید منطقه می‌نامند


رهبر جمهوری اسلامی ایران روز شنبه سخنان نخست وزیر بریتانیا درباره نقش جمهوری اسلامی در منطقه را بی‌شرمانه خواند.

آیت الله علی خامنه‌ای در سخنانی در جمع مسئولان حکومتی و شرکت کنندگان کنفرانس وحدت اسلامی، گفت که در روزهای اخیر «انگلیسی‌ها در ‌نهایت بی‌شرمی» ایران را تهدید منطقه نامیده‌اند. او ضمن رد این اتهامات اضافه کرد: «این انگلیسی‌ها هستند که همیشه منشأ و منبع تهدید و فساد و خطر و نکبت بوده‌اند.»

اشاره آقای خامنه‌ای به سخنان ده روز پیش ترزا می نخست وزیر بریتانیا در نشست شورای همکاری خلیج فارس در بحرین بود. او در آن نشست از سیاست بریتانیا در تعمیق روابط امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» سخن گرفته بود.

خانم می اضافه کرده بود: «می‌خواهم اطمینان دهم که من تهدید ایران علیه کشورهای خلیج [فارس]، و وسیع تر در خاور میانه، را مشاهده کردم. بریتانیا برای مقابله با این تهدید کاملا متعهد به همکاری‌های استراتژیک با شماست.»

چندی پس از این سخنان، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز در سفری به منطقه سخنان مشابهی را بیان کرد.

این سخنان، واکنش تند برخی از مقامات جمهوری اسلامی را در پی داشت؛ وزارت خارجه ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد و علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز خواستار کاهش روابط دیپلماتیک با بریتانیا به سطح کاردار شد.

حال رهبر جمهوری اسلامی با بی‌شرمانه خواندن سخنان مقامات بریتانیا نسبت به تهدیدات این کشور علیه ایران هشدار داده است. در در ادامه سخنان روز شنبه خود گفت: «دشمنان حتی اگر ادعای نرمش، و ظاهری آراسته هم داشته باشند، در باطن به تمام معنا، وحشی و خشن هستند و ملت‌ها باید برای مواجهه با این دشمنان بی‌اخلاق، بی‌دین و بی‌انصاف آماده باشند.»

سخنان نخست وزیر بریتانیا علیه نقش حکومت ایران در منطقه و واکنش عالی ترین مقام جمهوری اسلامی به آن در حالی است که روابط دو کشور تنها کمتر از دو سال است که به حالت عادی بازگشته است.

بریتانیا پس از حمله دانشجویان بسیجی به سفارت این کشور در تهران در سال ۱۳۹۰ سفارت خود را در تهران بسته نگه داشته بود. در این حمله خسارت‌های زیادی به سفارت بریتانیا و ساختمان محل اقامت دیپلمات‌ها وارد شد. حمله کنندگان ضمن اعتراض به تحریم‌های ایران که بریتانیا نیز در تصویب آنها نقش داشت، ادعا کرده بودند که سفارت بریتانیا در اعتراضات سال ۱۳۸۸ نیز نقش داشته است.

در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پیشرفت مذاکرات هسته ای با غرب، بریتانیا روابط خود را با تهران بهبود بخشید. سفارت این کشور در تهران نیز مرداد ماه سال گذشته بازگشایی شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG