لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

بروجردی در واکنش به نخست وزیر بریتانیا: سطح روابط را به کاردار تنزل می‌دهیم


رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در واکنش به سخنان نخست وزیر بریتانیا در جمع رهبران شورای همکاری خلیج فارس، تهدید کرد که روابط تهران لندن دوباره به سطح کاردار تنزل پیدا خواهد کرد.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۱۸ آذر به خبرگزاری صدا و سیما گفت که اظهارات نخست وزیر بریتانیا هیچ گونه سنخیتی با «واقعیت جمهوری اسلامی ایران» ندارد و نشانه‌ای از «سیاست تفرقه‌افکنانه انگلیس» است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا که روز چهارشنبه ۱۷ آذر در نشست شورای همکاری خلیج فارس در بحرین شرکت کرده بود از سیاست این کشور در تعمیق روابط امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» خبر داد.

آقای بروجردی گفته است اگر انگلیس بخواهد این سیاست را در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال کند مجلس یک بار دیگر در جهت تنزل سطح رابطه اقدام خواهد کرد.

سفارت بریتانیا در ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد در پی حمله افراد بسیجی تعطیل شد. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، ایران و بریتانیا تصمیم به بهبود روابط گرفته و سفارتخانه های خود را بازگشایی کردند. روابط دو کشور شهریور ماه امسال به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG