لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

« از توطئه علیه ریال عبور می کنیم»


غلامعلی حدادعادل، از مشاوران رهبر ایران روز جمعه گفت تهران از «توطئه علیه ریال»‌ عبور خواهد کرد.

به گزارش فارس، غلامعلی حداد عادل در خصوص گرانی و تورم اخیر در ایران که اعتراض های زیادی برانگیخته، به این خبرگزاری گفته است:«قدرتهای مستکبر غربی جنگی روانی را برای کاهش ارزش طلا و ریال در ایران آغاز کرده اند و سالهاست آن را ادامه داده اند. ایران اما در این جنگ پیروز خواهد شد.»

آیت الله احمد خاتمی نیز که از روحانیون محافظه کار است، روز جمعه از بخشهای گوناگون دولت خواست همکاری کنند تا مشکلات اقتصادی جامعه برطرف شود.

آقای خاتمی در سخنرانی خود در خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت به جای سرزنش کردن،‌ بخشهای گوناگون جامعه باید برای مقابله با گرانی، همکاری کنند.

ریال در هفته ای که گذشت ارزش خود را به میزان قابل ملاحظه ای از دست داد؛ رویدادی که با خشم و اعتراض مردم و کسبه در تهران روبرو شد و آنان را به خیابان کشاند.

علی، مهندس ۴۲ ساله ای که با خبرگزاری رویترز تلفنی صحبت کرده، می گوید حقوق خوبی می گیرد که معادل ۱۰۰۰دلار در ماه است و می تواند از عهده تأمین مخارج خود و خانواده اش برآید. اما به گفته او گرانی سرسام آور و هراس از تشدید تورم، خانواده های بسیاری را از تأمین هزینه ها ناتوان کرده است.

قیمت گوشت و مرغ، امسال، سه برابر قیمت سال گذشته شده است. کشاورزان و دامداران به سبب تشدید تحریم ها، ناگزیرند واکسن و آنتی بیوتیک و خوراک دام را به بهایی بسیار گران تر از قبل تهیه کنند و طبیعی است که بهای گوشت و تخم مرغ هم در بازار بالا می رود.

مهرداد امامی، مشاور اقتصادی ایرانی تبار اتحادیه اروپا، طی گفت و گو با رویترز می گوید:«شرایط کنونی، شرایط حساس و دشواری است. فشار زیادی روی آیت الله خامنه ای هست که احمدی نژاد را برکنار کند اما یافتن راهی مسالمت آمیز و آبرومند برای این کار، دشوار است. احمدی نژاد هم با سرسختی بر سیاستهای خود پافشاری می کند و ادامه روش او ممکن است منجر به آن شود که شمار نیروهای امنیتی را در خیابان ها بیشتر کنند تا مردم نتوانند اعتراض کنند.»

تحلیلگران اقتصادی می گویند اگر ایران گامهای درستی بردارد و تدابیری عاقلانه ای اتخاذ کند، امکان تقویت ارزش ریال وجود دارد. برآورد سال گذشته صندوق جهانی پول حاکی از آن است که ایران در پایان سال گذشته، ۱۰۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشته است.

محمد علی شعبانی،‌تحلیلگر اقتصادی مقیم لندن، معتقد است که به رغم سقوط ارزش ریال، درآمد نفتی ایران آن قدر هست که کفاف کاهش تورم و برطرف کردن برخی چالشهای اقتصادی را دهد، اما تنها به شرط آنکه دولت ایران چنین بخواهد.
XS
SM
MD
LG