لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

ادامه بحران ارزی؛ استقرار پلیس ضد شورش و بازداشت ١٦نفر


موتوری که در نزدیکی بازار اصلی تهران به آتش کشیده شد؛ عکس از اسوشیتدپرس.
موتوری که در نزدیکی بازار اصلی تهران به آتش کشیده شد؛ عکس از اسوشیتدپرس.
خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید به دنبال اعتراض روز گذشته شهروندان تهرانی به سقوط ارزش ریال و گرانی سرسام آور،‌ امروز پنجشنبه نیروهای پلیس ضدشورش در چهار راه های اصلی تهران مستقر شده اند. روز چهارشنبه بخش قابل توجهی از بازار تهران تعطیل شد و نیروهای امنیتی به تظاهرات معترضان به گرانی دلار که در خیابان های نزدیک به بازار تهران شکل گرفت، حمله کردند.

امروز دادستان کل تهران اعلام کرد ۱۶ تن به اتهام «اخلال در بازار ارز»، بازداشت شده اند.

سایت های خبری مخالفان در ایران می گویند بخش هایی از بازار تهران امروز پنجشنبه نیز تعطیل بود. به نوشته سایت کلمه، بازاریانی که روز پنجشنبه به مغازه های خود رفتند، کرکره ها را پایین کشیده و یا نیمه باز گذاشته اند.

در همین حال، خبرگزاری نیمه رسمی مهر از جلسه «اتحادیه های صنفی» در صبح روز پنجشنبه خبر داده و نوشته است آنان توافق کردند که بازار از روز شنبه بازگشایی شود. این خبرگزاری می نویسد اتحادیه ها خواستار حضور «نیروهای امنیتی» هنگام بازگشایی بازار شده اند. مهر گزارش داده است که این توافق در حضور «نمایندگان بسیج اصناف»، وابسته به سازمان بسیج، صورت گرفته است.

خبرگزاری مهر همچنین نوشته است آنان مشکل اصلی را «عملکرد اقتصادی دولت» محمود احمدی نژاد اعلام کردند و گفته اند به «نظام و انقلاب پایبند هستند.»

پیشتر در روز چهارشنبه، خلیل هلالی، رییس پلیس اداره اماکن گفته بود: نیروی انتظامی با اصنافی که «برای اخلال مغازه خود را تعطیل کرده اند» برخورد می کند.

محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری، تحریم های نفتی و بانکی را از جمله علت های افزایش قیمت دلار در ایران عنوان کرد.

رییس جمهوری ایران در واکنش به سخنان علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی که گفته بود سهم تحریم ها در مشکلات اقتصادی ایران ناچیز است، گفت:« خب لابد تصمیم های ایشان (لاریجانی) تاثیر دارد، اگر تحریم ها تاثیری ندارد».

روز پنجشنبه نیز سایت های اعلام نرخ ارز در ایران نظیر مثقال و مظنه، همچنان از ارائه قیمت دلار آمریکا و دیگر ارزها در بازار تهران خودداری کردند.

سایت مظنه نوشته است «دسترسی به این سایت و چند سایت دیگر مسدود شده است.»
XS
SM
MD
LG