لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

صعود ایران به جمع ۶ تیم برتر والیبال قهرمانی مردان جهان


تیم ملی ایران، برای نخستین بار در تاریخ والیبال ایران، به جمع ۶ تیم برتر والیبال قهرمانی مردان جهان راه یافت.

ملی پوشان والیبال ایران، روز یکشنبه با پیروزی مقابل صربستان و شکست آمریکا از آرژانتین، به عنوان تیم دوم گروه خود به مرحله سوم والیبال قهرمانی مردان جهان در لهستان راه یافتند.

در این دیدار، امیر غفور با کسب ۳۰ امتیاز با اختلاف زیاد از سایر رقبا امتیاز آورترین بازیکن زمین شد.

تیم صربستان که امیدی به صعود نداشت، با وجود غیبت نیکیچ و کواسویچ، دو بازیکن تاثیرگذار خود، باز هم توانست ایران را به چالش بکشد. با این حال غفور به عنوان بزرگترین نقطه قوت ایران تیمش را در ست اول پیش می‌برد در طرف دیگر هم پتریچ صرب امتیازات را به تساوی می‌کشاند. اما سرانجام این ایران بود که با ضربه موسوی ، آخرین امتیاز را گرفت و برنده این ست شد.

ست دوم را دو تیم پا به پای هم پیش بردند. ایران در مقطعی از بازی ۱۰-۸ پیش افتاد و پس از افت و خیزهای بسیار صربستان توانست ۱۸ - ۱۶ از ایران پیش بیفتد. هر دو تیم در لحظاتی از حریف پیش بودند و کمی بعد عقب می‌افتادند تا اینکه در آخر صربستان ۲۵-۲۲ ست دوم را برد.

در ست سوم ایران به سرعت پیش رفت و اجازه نداد تیم صربستان بتواند خودش را پیدا کند. بازیکنان ایران ۷-۲ پیش بودند و غفور باز هم با حضور درخشان خود که با کسب ده امتیاز همراه بود این فاصله را بیشتر می‌کرد. ایران تا امتیاز ۱۶-۱۰ پیش رفت و صربستان رفته رفته بی‌رمق‌تر می‌شد. در پایان هم تشکری و میرزاجانپور کار این ست را با نتیجه ۲۵- ۲۲ برای ایران تمام کردند.

تیم ایران ست چهارم را طوفانی شروع کرد و امیدهای صربستان برای برنده شدن در این بازی را از بین برد. ایران موفق شد امتیاز ۱۱-۳ را کسب کند و با وجود کسب چند امتیاز از طرف صربستان باز هم ایران با اختلاف زیاد از حریف پیش بود. غفور به حفظ این اختلاف امتیاز کمک می‌کرد و در پایان هم خودش آخرین امتیاز را برای ایران کسب کرد تا ایران با نتیجه ۲۵-۱۸ برنده این ست بشود و با کسب برد ۳-۱ مقابل صربستان، به انتظار نتیجه بازی آرژانتین و آمریکا بنشیند.

با برد ۳-۲ آرژانتین از آمریکا، ایران توانست به عنوان تیم دوم گروه خود، به جمع ۶ تیم مرحله بعد بپیوندد. تیم ایران در این مرحله از مسابقات با تیمهای آلمان و فرانسه هم گروه شده است. در گروه دیگر نیز، لهستان، برزیل و روسیه همگروه شده‌اند. از هر گروه دو تیم به نیمه نهایی راه می‌یابد و یک تیم به دیدار رده بندی پنجم وششمی جهان راه پیدا می‌کند.

تیم ملی والیبال ایران باید روز چهارشنبه با آلمان و روز پنجشنبه با فرانسه دیدار کند.

XS
SM
MD
LG