لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۳

شلیک به یک پهپاد در تهران؛ صداوسیما: پهپاد متعلق به ما نبود


نمونه‌ای از تجهیزات پدافند هوایی ارتش ایران
نمونه‌ای از تجهیزات پدافند هوایی ارتش ایران

در پی شنیده شدن تیراندازی‌های مکرر در تهران، مقامات ایران اعلام کردند که یک پهپاد مخصوص فیلمبرداری از سوی پدافند هوایی ارتش مورد شلیک قرار گرفته است. اما اظهارنظرها درباره تعلق این پهپاد به صداوسیمای ایران متناقض است

صبح روز جمعه ۳ دی به وقت ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی از شنیده شدن صدای تیراندازی‌های مکرر در محدوده خیابان انقلاب، محل برگزاری نماز جمعه تهران خبر دادند.

ساعتی بعد معاون استاندار تهران عنوان کرد که یک پهپاد صداوسیمای ایران قصد تصویربرداری هوایی از نماز جمعه تهران را داشت اما « به منطقه پرواز ممنوع بی‌توجهی کرده و وارد این منطقه شده است.»

این درحالی است که یکی از مدیران رادیو و تلویزیون حکومتی ایران با ترکیب این موضوع اعلام کرد امروز هیچ کدام از پرنده‌های سبک صداوسیما در آن منطقه پرواز نکرده‌اند.

به گفته او استفاده از «کوادکوپتر»(یک نوع پهپاد چهار پره) برای نماز جمعه معمول نیست مگر این که آیت‌الله خامنه‌ای در آن حضور داشته باشد، ضمن این که بعید است تهیه‌کننده‌ای «شخصا» چنین پهپادی داشته باشد و آن را به پرواز دربیاورد.

در این بین «قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا» در توضیحی کوتاه اعلام کرده که ورود «بدون هماهنگی یک فروند پرنده» باعث شلیک این پدافند شده است. این مرکز نظامی توضیحی درباره صاحب این پهپاد نداده است.

خبرگزاری ایلنا نیز به نقل از «یک منبع مطلع» گزارش داده که این پهپاد متعلق به «یک گروه مستندساز دارای مجوز فیلمبرداری بود که به صورت غیرعمد از محدوده مجاز خارج و به سمت منطقه ممنوعه پرواز کرده بود.

مشخص نیست که این پرنده به سمت خیابان جمهوری و پاستور، محل استقرار دفاتر و منازل مقامات ارشد نظام رفته و یا این که به دلیل پرواز بدون هماهنگی توسط ضدهوایی‌های مستقر در حوالی میدان انقلاب(محل برگزاری نماز جمعه) سرنگون شده است.

وبسایت عصر ایران دلیل شلیک به پهپاد را نزدیک شدن به «بیت رهبری» (دفتر رهبر جمهوری اسلامی) عنوان کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG