لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

تیراندازی دوباره به سمت یک وسیله پرنده بی سرنشین در تهران


همزمان با صدای تیراندازی مردم نظاره گر هستند.
همزمان با صدای تیراندازی مردم نظاره گر هستند.

روز دوشنبه مردم در مرکز تهران بار دیگر صدای تیراندازی مکرر شنیدند. به گفته مقام های شهر تهران، این تیراندازی بار دیگر برای برخورد با یک «کوادکوپتر» بود که در منطقه پرواز ممنوع حضور یافته بود.

غروب دوشنبه ۲۷ دی ابتدا صدای تیراندازی ممتد در تهران شنیده شد اما دقایقی بعد خبرگزاری میزان خبر داد این تیراندازی مربوط به پدافند تهران است که شی ناشناسی در آسمان تهران در محدوده میدان حر دیده و بلافاصله اقدام به شلیک ضد هوایی به سمت آن کرد.

پس از این خبر، تسنیم نوشت، یک مقام مسئول در قرارگاه پدافند هوایی ارتش با اشاره به شلیک به سوی یک هدف در تهران گفت: عصر امروز یک فروند کوادکوپتر در حال نزدیک‌شدن به منطقه پرواز ممنوع در تهران از منطقه میدان ولیعصر بوده که شناسایی شد.

این مقام گفت، این کواکوپتر، مشخص نیست که متعلق به چه کسی بوده اما به دلیل نزدیک شدن به منطقه پرواز ممنوع، با هوشیاری به موقع قرارگاه پدافند هوایی ارتش، هدف قرار گرفت. این کوادکوپتر، پس آغاز شلیک‌ها به سوی پرنده، تغییر مسیر داده و منطقه را ترک کرده است.

کوادکوپتر (یک نوع پهپاد چهار پره) نوعی از وسایل پرونده بدون سرنشین است که عمدتا برای فیلم برداری و تحقیقاتی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد.

این اتفاق روز دوشنبه، بیست روز بعد از حادثه مشابهی در تهران روی داده است.

در ابتدای دیماه،در پی شنیده شدن تیراندازی‌های مکرر در تهران، مقامات ایران اعلام کردند که یک پهپاد مخصوص فیلمبرداری از سوی پدافند هوایی ارتش مورد شلیک قرار گرفته است.

صبح روز جمعه ۳ دی به وقت ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی از شنیده شدن صدای تیراندازی‌های مکرر در محدوده خیابان انقلاب، محل برگزاری نماز جمعه تهران خبر دادند. ساعتی بعد معاون استاندار تهران عنوان کرد که یک پهپاد صداوسیمای ایران قصد تصویربرداری هوایی از نماز جمعه تهران را داشت اما « به منطقه پرواز ممنوع بی‌توجهی کرده و وارد این منطقه شده است.»

مشخص نیست که این پرنده به سمت خیابان جمهوری و پاستور، محل استقرار دفاتر و منازل مقامات ارشد نظام رفته و یا این که به دلیل پرواز بدون هماهنگی توسط ضدهوایی‌های مستقر در حوالی میدان انقلاب (محل برگزاری نماز جمعه) سرنگون شده است.

وبسایت عصر ایران دلیل شلیک به پهپاد را نزدیک شدن به «بیت رهبری» (دفتر رهبر جمهوری اسلامی) عنوان کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG